Microsoft bygger kæmpe “datacenter i verdensklasse” i Sverige - blot 50 kilometer fra København

Den svenske kommune Staffanstorp nord for Malmø bliver hjemsted for Microsofts nyeste datacenter. Det nye datacenter skal blandt andet spille sammen med Microsofts allerede planlagte datacenter nord for Stockholm.

Artikel top billede

Kilde: Google Maps

Microsoft har netop offentliggjort, at selskabet har købt endnu en grund til at bygge et datacenter i Sverige.

Den sydsvenske kommune Staffanstorp, der ligger lidt nord for Malmø og godt 45 kilometer fra Københavns Lufthavn, skal være hjemsted for et helt nyt “datacenter i verdensklasse”.

Det skriver ComputerSweden.

ComputerSweden skriver, at der lige siden Microsoft købte grundene nord for Stockholm i 2018 har været spekuleret i, hvor Microsofts andet datacenter skulle bygges, da man traditionelt bygger to datacentre med en vis afstand imellem.

Du kan læse mere om Microsofts opkøb i december 2018 af grunde nord for Stockholm her:
Microsoft lægger an til at bygge kæmpemæssigt datacenter nord for Stockholm: Har købt grund på størrelse med 260 fodboldbaner

De nye svenske datacentre skal komplementere Microsofts øvrige europæiske virksomheder.

Der er allerede annonceret planer om at bygge datacentre i Norge og Schweiz, og Microsoft har allerede fungerende datacentre i Østrig, Frankrig, Tyskland, Irland, Holland og Storbritannien.

Ifølge Staffanstorps Kommune er beslutningen om at bygge datacentret netop der et resultat af en omfattende proces, hvor flere end 35 forskellige vejede kriterier faldt ud til den skånske kommunes fordel.

Adgangen til kvalificeret arbejdskraft og stabil og rigelig elforsyning var to af de vigtigste, skriver ComputerSweden.

Læs også: Her er Amazons datacenter-planer - og grunden til at Amazon ikke bygger datacentre i Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S