Ny fynsk robotsucces nærmer sig milliardværdi

Den fynske robotklynge kan snart bryste sig af en endnu en milliardvirksomhed. For med en ny kapitaltilførelse kan Blue Ocean Robotics fra Odense runde en værdi på én milliard kroner.

Artikel top billede

Det danske robotfirma Blue Ocean Robotics er i øjeblikket ved at hente 75 millioner kroner i en ny kapitalrunde, der vil sætte selskabets samlede værdi til en milliard kroner kroner.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

En af de virksomheder, der allerede har investeret i Blue Ocean Robotics, er investeringsselskabet Nordic Eye.

For knap år siden investerede selskabet 100 millioner kroner i Blue Ocean Robotics, og ifølge Finans står værdien af den investering nu til at blive mangedoblet.

”På de 10 måneder, vi har været med, kan vi vise, at værdisættelsen af Blue Ocean Robotics er tre- til firedoblet. Så det er jo rigtig fint for os som investorer. Og vi ser et kæmpe potentiale fremadrettet også,” siger Peter Warnøe, partner i Nordic Eye, til Finans.

Rugekasse for robotvirksomheder

Blue Ocean Robotics, der er en del af den meget omtalte robotklynge i Odense, bygger på et koncept, hvor selskabet er en slags rugekasse for nye robotvirksomhed.

Tidligere på året forklarede selskabets administrerende direktør Claus Risager til Computerworld, at selskabet har lavet en platform, der gør det muligt at bygge forskellige robotter med vidt forskellige formål. I interviewet kalder han Blue Ocean Robotics for ”a robot venture factory.”

”Vi er i bund og grund en fabrik, der kan bygge nye robotvirksomheder,” siger Claus Risager til Computerworld.

Læs hele artiklen her:

Danske Blue Ocean Robotics har stor succes med overraskende forretningsmodel: "Vi er i bund og grund en fabrik, der kan bygge nye robotvirksomheder"

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S