Ny fynsk robotsucces nærmer sig milliardværdi

Den fynske robotklynge kan snart bryste sig af en endnu en milliardvirksomhed. For med en ny kapitaltilførelse kan Blue Ocean Robotics fra Odense runde en værdi på én milliard kroner.

Artikel top billede

Det danske robotfirma Blue Ocean Robotics er i øjeblikket ved at hente 75 millioner kroner i en ny kapitalrunde, der vil sætte selskabets samlede værdi til en milliard kroner kroner.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

En af de virksomheder, der allerede har investeret i Blue Ocean Robotics, er investeringsselskabet Nordic Eye.

For knap år siden investerede selskabet 100 millioner kroner i Blue Ocean Robotics, og ifølge Finans står værdien af den investering nu til at blive mangedoblet.

”På de 10 måneder, vi har været med, kan vi vise, at værdisættelsen af Blue Ocean Robotics er tre- til firedoblet. Så det er jo rigtig fint for os som investorer. Og vi ser et kæmpe potentiale fremadrettet også,” siger Peter Warnøe, partner i Nordic Eye, til Finans.

Rugekasse for robotvirksomheder

Blue Ocean Robotics, der er en del af den meget omtalte robotklynge i Odense, bygger på et koncept, hvor selskabet er en slags rugekasse for nye robotvirksomhed.

Tidligere på året forklarede selskabets administrerende direktør Claus Risager til Computerworld, at selskabet har lavet en platform, der gør det muligt at bygge forskellige robotter med vidt forskellige formål. I interviewet kalder han Blue Ocean Robotics for ”a robot venture factory.”

”Vi er i bund og grund en fabrik, der kan bygge nye robotvirksomheder,” siger Claus Risager til Computerworld.

Læs hele artiklen her:

Danske Blue Ocean Robotics har stor succes med overraskende forretningsmodel: "Vi er i bund og grund en fabrik, der kan bygge nye robotvirksomheder"

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S