Ny fynsk robotsucces nærmer sig milliardværdi

Den fynske robotklynge kan snart bryste sig af en endnu en milliardvirksomhed. For med en ny kapitaltilførelse kan Blue Ocean Robotics fra Odense runde en værdi på én milliard kroner.

Artikel top billede

Det danske robotfirma Blue Ocean Robotics er i øjeblikket ved at hente 75 millioner kroner i en ny kapitalrunde, der vil sætte selskabets samlede værdi til en milliard kroner kroner.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

En af de virksomheder, der allerede har investeret i Blue Ocean Robotics, er investeringsselskabet Nordic Eye.

For knap år siden investerede selskabet 100 millioner kroner i Blue Ocean Robotics, og ifølge Finans står værdien af den investering nu til at blive mangedoblet.

”På de 10 måneder, vi har været med, kan vi vise, at værdisættelsen af Blue Ocean Robotics er tre- til firedoblet. Så det er jo rigtig fint for os som investorer. Og vi ser et kæmpe potentiale fremadrettet også,” siger Peter Warnøe, partner i Nordic Eye, til Finans.

Rugekasse for robotvirksomheder

Blue Ocean Robotics, der er en del af den meget omtalte robotklynge i Odense, bygger på et koncept, hvor selskabet er en slags rugekasse for nye robotvirksomhed.

Tidligere på året forklarede selskabets administrerende direktør Claus Risager til Computerworld, at selskabet har lavet en platform, der gør det muligt at bygge forskellige robotter med vidt forskellige formål. I interviewet kalder han Blue Ocean Robotics for ”a robot venture factory.”

”Vi er i bund og grund en fabrik, der kan bygge nye robotvirksomheder,” siger Claus Risager til Computerworld.

Læs hele artiklen her:

Danske Blue Ocean Robotics har stor succes med overraskende forretningsmodel: "Vi er i bund og grund en fabrik, der kan bygge nye robotvirksomheder"

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i Informations- og Datastyring i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    SOS Børnebyerne

    Senior Web Performance Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS