Her er stillingen på det globale smartphone-marked: Så tæt er Huawei på at indhente Samsung

Verdens nummer to, når det kommer til salg af smartphones, er fortsat kinesiske Huawei. Men med en solid vækst i andet kvartal af 2019 haler Huawei fortsat ind på Samsung, viser en ny opgørelse fra Gartner. Se hele stillingen her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Computerworld.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se salgstallene fra verdens største smartphone-producenter
  • Her har Huawei formået at sælge flere smartphones
  • Det kan vi forvente af smartphone-producenter som følge af lavere vækstrater
615
3:15 min
Amerikanske sanktioner og beskyldninger om spionage har ikke været nok til at slå Huawei af pinden som verdens andenstørste smartphone-producent opgjort på salget af smartphones globalt.

Tværtimod.

Huawei haler fortsat ind på Samsung på listen over verdens største smartphone-selskaber.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos