Danske telebutikker udleverer dit sim-kort til fremmede brugere

Flere københavnske telebutikker vil uden videre udlevere sim-kort til dit telefonnummer til alle, der spørger i butikken.

Artikel top billede

En række københavnske telebutikker udleverer uden videre nyt sim-kort til dit telefonnummer til alle, der anmoder om det i butikken.

Det viser en stikprøve-kontrol, som Ingeniøren har foretaget rundt i København i butikker for Yousee, Telia, Telenor og 3.

“Særligt 3 skiller sig ud ved i flere tilfælde end ikke at spørge om navn eller forsøge at bede om ID. Modsat var det for Ingeniøren umuligt at få udleveret sim-kort fra Yousee uden at vise billed-ID. Hos Telia var det i flere tilfælde muligt at få et aktivt sim-kort, hvis du kunne offerets CPR-nummer, mens en Telenor-­butik udleverede et sim-kort mod at få oplyst offerets navn og adresse,” skriver Ingeniøren her.

Metoden er kendt som ‘sim-swapping.’

Lykkes det for en køber at få udleveret et sim-kort til et fremmed telefonnummer på sine blå øjne, giver det adgang til både at sende og modtage dine sme’er og foretage opkald på dine vegne.

Desuden kan det bane vejen til eksempelvis mail, sociale medier og meget andet.

Til Ingeniøren kalder Jesper Mikkelsen fra it-sikkerhedsselskabet Trend Micro det for både ‘alarmerende’ og ‘rystende,’ at det overhovedet kan lade sig gøre at få udleveret sim-kort på denne måde.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S