Danske telebutikker udleverer dit sim-kort til fremmede brugere

Flere københavnske telebutikker vil uden videre udlevere sim-kort til dit telefonnummer til alle, der spørger i butikken.

Artikel top billede

En række københavnske telebutikker udleverer uden videre nyt sim-kort til dit telefonnummer til alle, der anmoder om det i butikken.

Det viser en stikprøve-kontrol, som Ingeniøren har foretaget rundt i København i butikker for Yousee, Telia, Telenor og 3.

“Særligt 3 skiller sig ud ved i flere tilfælde end ikke at spørge om navn eller forsøge at bede om ID. Modsat var det for Ingeniøren umuligt at få udleveret sim-kort fra Yousee uden at vise billed-ID. Hos Telia var det i flere tilfælde muligt at få et aktivt sim-kort, hvis du kunne offerets CPR-nummer, mens en Telenor-­butik udleverede et sim-kort mod at få oplyst offerets navn og adresse,” skriver Ingeniøren her.

Metoden er kendt som ‘sim-swapping.’

Lykkes det for en køber at få udleveret et sim-kort til et fremmed telefonnummer på sine blå øjne, giver det adgang til både at sende og modtage dine sme’er og foretage opkald på dine vegne.

Desuden kan det bane vejen til eksempelvis mail, sociale medier og meget andet.

Til Ingeniøren kalder Jesper Mikkelsen fra it-sikkerhedsselskabet Trend Micro det for både ‘alarmerende’ og ‘rystende,’ at det overhovedet kan lade sig gøre at få udleveret sim-kort på denne måde.

Annonce

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

Sydjylland

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank