Sundhedsplatformen skulle erstatte 31 it-systemer - men har stadig 12 forældede it-systemer i drift

Region Hovedstaden har stadig flere forældede it-systemer i drift. Systemerne skulle oprindeligt udfases som led i implementeringen af Sundhedsplatformen frem mod 2018. Samtlige it-systemer forventes først endeligt lukket ned ved udgangen af 2022, hvilket er mere end seks år, efter implementeringen af Sundhedsplatformen begyndte.

Artikel top billede

(Foto: Region Hovedstaden)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvorfor Region Hovedstaden og Region Sjælland stadig har 12 forældede it-systemer i drift
  • Se den årlige ekstraregning
  • Læs hvorfor de forældede it-systemer først forventes endeligt udfaset i 2022
  • Find ud af hvor mange systemer der forventes at blive lukket i 2019
  • Indsigt i hele processen
755
4 min
Klokken 03 om natten 21. maj 2016 gik Sundhedsplatformen i luften på Herlev og Gentofte Hospital, som de to første hospitaler i Region Hovedstaden.

Frem mod 2018 var planen, at alle hospitaler i Region Hovedstaden og Region Sjælland skulle overgå til Sundhedsplatformen, der skulle fungere som en elektronisk patientjournal for 44.000 ansatte og 2,5 millioner borgere.

Som konsekvens heraf ville 30 (reelt er der tale om 31) forældede it-systemer blive lukket ned i takt med implementeringen, men sådan forholder virkeligheden sig ikke.

På baggrund af en aktindsigt kan Computerworld nu afsløre, at mere end tre år efter implementeringen af Sundhedsplatformen begyndte, er kun 19 af de forældede systemer blevet udfaset.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S