PET har hentet teledata på danskerne uden nødvendig dommerkendelse

"Det er helt åbenbart og tydeligt, at man skal have en dommerkendelse, i det øjeblik man skal indhente informationer. Der har man desværre sprunget over, hvor gærdet er lavest, og det synes jeg, er brandhamrende ærgerligt." Sådan lyder det fra Hans Jørgen Bonnichsen, efter PET har hentet oplysninger fra rå teeldata uden en nødvendig dommerkendelse.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Politiets Efterretningstjeneste (PET) har hentet oplysninger om personer i Danmark fra rå teledata uden at sikre sig en dommerkendelse først.

Det er i strid med dansk lovgivning.

Det skriver det danske nyhedsbureau Ritzau.

Hans Jørgen Bonnichsen, der er tidligere operativ chef for PET, vurderer over for nyhedsbureauet, at PET sagtens kunne have fået de nødvendige dommerkendelser.
"Det er helt åbenbart og tydeligt, at man skal have en dommerkendelse, i det øjeblik man skal indhente informationer. Der har man desværre sprunget over, hvor gærdet er lavest, og det synes jeg, er brandhamrende ærgerligt," siger Hans Jørgen Bonnichsen, der understreger, at det ville have været muligt for PET at få en dommerkendelse til at hente oplysningerne, hvis PET har haft en begrundet mistanke.

Meldingen fra Hans Jørgen Bonnichsen kommer efter en rapport fra det uafhængige kontrolorgan Tilsyn med Efterretningstjenesterne (TET) har kritiseret PET for hente rådata uden dommerkendelse.

Kravet om at få en dommerkendelse er blevet omgået ved, at PET har bedt Forsvarets Efterretningstjeneste, FE, om søge efter oplysningerne for PET.

Efter kritikken har PET indstillet den praksis.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos