Twitters CEO hacket - udsendte pludselig racistiske tweets: Måske offer for 'SIM-swapping'

Twitters topchef og - stifter Jack Dorsey har fået hacket sin twitter-konto.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorff)

Der findes mange højt profilerede brugere af Twitter, men ikke mange slår selskabets øverste chef, Jack Dorsey, der under Twitter-navnet '@jack' har omkring fire millioner følgere.

Det har derfor vakt en del opsigt, at Jack Dorseys egen Twitter-konto i weekenden blev hacket og overtaget af indtil videre ukendte gerningsmænd.

De nåede at udsende en række tweets og re-tweets via Jack Dorseys konto, inden sikkerhedshullet blev lukket igen efter en times tid.

Eksempelvis hed det i et tweet udsendt i topchefens navn, at Adolf Hitler var uskyldig, mens andre indeholdte forskellige nedsættende kommentarer om både sorte og jøder.

Hackerne nåede også at udsende et tweet i topchefens navn med besked om, at der var blevet fundet en bombe i Twitters hovedkvarter.

Ifølge Twitter kom hackerne ind via det telefonnummer, der er forbundet med Jack Dorseys Twitter-konto.

Dette telefonnummer blev komprommiteret på grund af en sikkerhedsbrist hos Jack Dorseys telefon-leverandør.

Ifølge sikkerhedsmanden Brian Krebs ser det ifølge Reuters ud til, at Jack Dorsey blev offer for såkaldt SIM-swapping, hvor hackere snyder sig til at få udleveret SIM-kort til andres telefoner.

Det er ikke altid særligt svært - heller ikke herhjemme.

Det kan du læse mere om her: Danske telebutikker udleverer dit sim-kort til fremmede brugere

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S