Twitters CEO hacket - udsendte pludselig racistiske tweets: Måske offer for 'SIM-swapping'

Twitters topchef og - stifter Jack Dorsey har fået hacket sin twitter-konto.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorff)

Der findes mange højt profilerede brugere af Twitter, men ikke mange slår selskabets øverste chef, Jack Dorsey, der under Twitter-navnet '@jack' har omkring fire millioner følgere.

Det har derfor vakt en del opsigt, at Jack Dorseys egen Twitter-konto i weekenden blev hacket og overtaget af indtil videre ukendte gerningsmænd.

De nåede at udsende en række tweets og re-tweets via Jack Dorseys konto, inden sikkerhedshullet blev lukket igen efter en times tid.

Eksempelvis hed det i et tweet udsendt i topchefens navn, at Adolf Hitler var uskyldig, mens andre indeholdte forskellige nedsættende kommentarer om både sorte og jøder.

Hackerne nåede også at udsende et tweet i topchefens navn med besked om, at der var blevet fundet en bombe i Twitters hovedkvarter.

Ifølge Twitter kom hackerne ind via det telefonnummer, der er forbundet med Jack Dorseys Twitter-konto.

Dette telefonnummer blev komprommiteret på grund af en sikkerhedsbrist hos Jack Dorseys telefon-leverandør.

Ifølge sikkerhedsmanden Brian Krebs ser det ifølge Reuters ud til, at Jack Dorsey blev offer for såkaldt SIM-swapping, hvor hackere snyder sig til at få udleveret SIM-kort til andres telefoner.

Det er ikke altid særligt svært - heller ikke herhjemme.

Det kan du læse mere om her: Danske telebutikker udleverer dit sim-kort til fremmede brugere

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S