Twitters CEO hacket - udsendte pludselig racistiske tweets: Måske offer for 'SIM-swapping'

Twitters topchef og - stifter Jack Dorsey har fået hacket sin twitter-konto.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorff)

Der findes mange højt profilerede brugere af Twitter, men ikke mange slår selskabets øverste chef, Jack Dorsey, der under Twitter-navnet '@jack' har omkring fire millioner følgere.

Det har derfor vakt en del opsigt, at Jack Dorseys egen Twitter-konto i weekenden blev hacket og overtaget af indtil videre ukendte gerningsmænd.

De nåede at udsende en række tweets og re-tweets via Jack Dorseys konto, inden sikkerhedshullet blev lukket igen efter en times tid.

Eksempelvis hed det i et tweet udsendt i topchefens navn, at Adolf Hitler var uskyldig, mens andre indeholdte forskellige nedsættende kommentarer om både sorte og jøder.

Hackerne nåede også at udsende et tweet i topchefens navn med besked om, at der var blevet fundet en bombe i Twitters hovedkvarter.

Ifølge Twitter kom hackerne ind via det telefonnummer, der er forbundet med Jack Dorseys Twitter-konto.

Dette telefonnummer blev komprommiteret på grund af en sikkerhedsbrist hos Jack Dorseys telefon-leverandør.

Ifølge sikkerhedsmanden Brian Krebs ser det ifølge Reuters ud til, at Jack Dorsey blev offer for såkaldt SIM-swapping, hvor hackere snyder sig til at få udleveret SIM-kort til andres telefoner.

Det er ikke altid særligt svært - heller ikke herhjemme.

Det kan du læse mere om her: Danske telebutikker udleverer dit sim-kort til fremmede brugere

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,