Sammenlægning af it-systemer skaber telefonkaos hos dansk forsikringsselskab

Du er nummer 100 i køen. Den meddelelse har kunder hos et dansk forsikringsselskab oplevet at få, når de har ringet til selskabet. Forklaringen skal findes i et nyt it-system.

Artikel top billede

Foto: Arkiv

En sammenlægning af en række ældre it-systemer har skabt store problemer hos det danske forsikringsselskab LB forsikring. Det skriver it-mediet Version2.

Ifølge Version2 har sammenlægningen af it-systemerne betydet, at der er blevet sendt fejlagtige og misvisende breve ud til selskabets 400.000 medlemmer, hvilket blandt andet har affødt voldsomme telefonkøer og mange mailhenvendelser.

Kunder meddeler eksempelvis ifølge selskabets Trustpilot-side, at der har været mere end 100 personer i kø før dem, når de har ringet til selskabets kundeservice.

”Grunden til at der er så mange der ringer er, at der grundet migreringsfasen er en del medlemmer, der modtager breve med et nyt medlemsnr og info om, at vi får nyt system. Det har skabt flere opkald end forventet og derfor har vi været nødt til at få ekstra personale, så ventetiden på telefonen kan nedbringes,” siger Christophe Kirkegaard, der er sektionsdirektør med ansvar for kommunikations og marketing hos LB Forsikring, til Version2.

LB Forsikring gik ifølge Version2 live med det nye system, der baserer sig på standardforsikringssystemet IDIT fra producenten Sapiens, i november 2018, og de sidste medlemmer blev overflyttet til det nye system i juni 2018.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S