Sammenlægning af it-systemer skaber telefonkaos hos dansk forsikringsselskab

Du er nummer 100 i køen. Den meddelelse har kunder hos et dansk forsikringsselskab oplevet at få, når de har ringet til selskabet. Forklaringen skal findes i et nyt it-system.

Artikel top billede

Foto: Arkiv

En sammenlægning af en række ældre it-systemer har skabt store problemer hos det danske forsikringsselskab LB forsikring. Det skriver it-mediet Version2.

Ifølge Version2 har sammenlægningen af it-systemerne betydet, at der er blevet sendt fejlagtige og misvisende breve ud til selskabets 400.000 medlemmer, hvilket blandt andet har affødt voldsomme telefonkøer og mange mailhenvendelser.

Kunder meddeler eksempelvis ifølge selskabets Trustpilot-side, at der har været mere end 100 personer i kø før dem, når de har ringet til selskabets kundeservice.

”Grunden til at der er så mange der ringer er, at der grundet migreringsfasen er en del medlemmer, der modtager breve med et nyt medlemsnr og info om, at vi får nyt system. Det har skabt flere opkald end forventet og derfor har vi været nødt til at få ekstra personale, så ventetiden på telefonen kan nedbringes,” siger Christophe Kirkegaard, der er sektionsdirektør med ansvar for kommunikations og marketing hos LB Forsikring, til Version2.

LB Forsikring gik ifølge Version2 live med det nye system, der baserer sig på standardforsikringssystemet IDIT fra producenten Sapiens, i november 2018, og de sidste medlemmer blev overflyttet til det nye system i juni 2018.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo