Sammenlægning af it-systemer skaber telefonkaos hos dansk forsikringsselskab

Du er nummer 100 i køen. Den meddelelse har kunder hos et dansk forsikringsselskab oplevet at få, når de har ringet til selskabet. Forklaringen skal findes i et nyt it-system.

Artikel top billede

Foto: Arkiv

En sammenlægning af en række ældre it-systemer har skabt store problemer hos det danske forsikringsselskab LB forsikring. Det skriver it-mediet Version2.

Ifølge Version2 har sammenlægningen af it-systemerne betydet, at der er blevet sendt fejlagtige og misvisende breve ud til selskabets 400.000 medlemmer, hvilket blandt andet har affødt voldsomme telefonkøer og mange mailhenvendelser.

Kunder meddeler eksempelvis ifølge selskabets Trustpilot-side, at der har været mere end 100 personer i kø før dem, når de har ringet til selskabets kundeservice.

”Grunden til at der er så mange der ringer er, at der grundet migreringsfasen er en del medlemmer, der modtager breve med et nyt medlemsnr og info om, at vi får nyt system. Det har skabt flere opkald end forventet og derfor har vi været nødt til at få ekstra personale, så ventetiden på telefonen kan nedbringes,” siger Christophe Kirkegaard, der er sektionsdirektør med ansvar for kommunikations og marketing hos LB Forsikring, til Version2.

LB Forsikring gik ifølge Version2 live med det nye system, der baserer sig på standardforsikringssystemet IDIT fra producenten Sapiens, i november 2018, og de sidste medlemmer blev overflyttet til det nye system i juni 2018.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg