DDoS-angreb sendte Wikipedia i knæ: Lukkede ned i Europa og Mellemøsten

Det store online-opslagsværk Wikipedia lukkede ned i weekenden i Europa og i Mellemøsten. Et DDoS-angreb fik hjemmesiden til at gå i sort i flere lande fredag og lørdag.

Artikel top billede

Internettets opslagsværk, Wikipedia, blev sendt i knæ fredag af et DDoS-angreb.

Det fik hjemmesiden til at lukke ned i flere lande i Europa og Mellemøsten.

Det skriver Gizmondo.

Wikipedia gik ned fredag eftermiddag og angrebet fortsatte indtil søndag morgen. Flere millioner brugere på tværs af Europa og Mellemøsten blev ramt henover weekenden.

En talsperson fra Wikimedia Foundation, der er nonprofit organisationen bag Wikipedia, skrev i en blogpost lørdag, at de fordømmer den slags ondsindede angreb.

"De tager ikke bare Wikipedia offline. Angrebet truer alles fundamentale rettighed til frit at få adgang til og dele information. Vi hos Wikimedia forpligter os til bevare den ret for alle," fremgår det af blogopslaget.

Lørdag 7. september rapporterede mediet Techcrunch, at siden stadig var nede i dele af Storbritannien, Polen, Holland, Frankrig, Tyskland og Italien.

Wikipedia er oppe og køre igen i de ramte lande.

Læs mere: Den italienske version af Wikipedia lukker ned for alt indhold i protest mod nye copyright-regler fra EU

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest