DDoS-angreb sendte Wikipedia i knæ: Lukkede ned i Europa og Mellemøsten

Det store online-opslagsværk Wikipedia lukkede ned i weekenden i Europa og i Mellemøsten. Et DDoS-angreb fik hjemmesiden til at gå i sort i flere lande fredag og lørdag.

Artikel top billede

Internettets opslagsværk, Wikipedia, blev sendt i knæ fredag af et DDoS-angreb.

Det fik hjemmesiden til at lukke ned i flere lande i Europa og Mellemøsten.

Det skriver Gizmondo.

Wikipedia gik ned fredag eftermiddag og angrebet fortsatte indtil søndag morgen. Flere millioner brugere på tværs af Europa og Mellemøsten blev ramt henover weekenden.

En talsperson fra Wikimedia Foundation, der er nonprofit organisationen bag Wikipedia, skrev i en blogpost lørdag, at de fordømmer den slags ondsindede angreb.

"De tager ikke bare Wikipedia offline. Angrebet truer alles fundamentale rettighed til frit at få adgang til og dele information. Vi hos Wikimedia forpligter os til bevare den ret for alle," fremgår det af blogopslaget.

Lørdag 7. september rapporterede mediet Techcrunch, at siden stadig var nede i dele af Storbritannien, Polen, Holland, Frankrig, Tyskland og Italien.

Wikipedia er oppe og køre igen i de ramte lande.

Læs mere: Den italienske version af Wikipedia lukker ned for alt indhold i protest mod nye copyright-regler fra EU

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

    Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S