DDoS-angreb sendte Wikipedia i knæ: Lukkede ned i Europa og Mellemøsten

Det store online-opslagsværk Wikipedia lukkede ned i weekenden i Europa og i Mellemøsten. Et DDoS-angreb fik hjemmesiden til at gå i sort i flere lande fredag og lørdag.

Artikel top billede

Internettets opslagsværk, Wikipedia, blev sendt i knæ fredag af et DDoS-angreb.

Det fik hjemmesiden til at lukke ned i flere lande i Europa og Mellemøsten.

Det skriver Gizmondo.

Wikipedia gik ned fredag eftermiddag og angrebet fortsatte indtil søndag morgen. Flere millioner brugere på tværs af Europa og Mellemøsten blev ramt henover weekenden.

En talsperson fra Wikimedia Foundation, der er nonprofit organisationen bag Wikipedia, skrev i en blogpost lørdag, at de fordømmer den slags ondsindede angreb.

"De tager ikke bare Wikipedia offline. Angrebet truer alles fundamentale rettighed til frit at få adgang til og dele information. Vi hos Wikimedia forpligter os til bevare den ret for alle," fremgår det af blogopslaget.

Lørdag 7. september rapporterede mediet Techcrunch, at siden stadig var nede i dele af Storbritannien, Polen, Holland, Frankrig, Tyskland og Italien.

Wikipedia er oppe og køre igen i de ramte lande.

Læs mere: Den italienske version af Wikipedia lukker ned for alt indhold i protest mod nye copyright-regler fra EU

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job