Apple kritiseres for at favorisere egne apps: Nu har selskabet ændret algoritmen i App Store

Apple, der har været beskyldt for at favorisere egne produkter i App Store, har nu ændret algoritmen, så apps fra konkurrerende udviklere bliver mere synlige.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Den amerikanske tech-gigant Apple har været under beskydning fra flere fronter, der anklager selskabet for at favorisere egenudviklede produkter i App Store.

Men nu har Apple ændret algoritmen, så andre udviklere bliver mere synlige i søgningerne.

Det skriver CNBC.

To af Apples ledende medarbejdere sagde i et interview til New York Times mandag, at ændringerne ikke sker fordi, der skulle rettes en "fejl". Tværtimod sker ændringen på Apples egen beskostning for at hjælpe andre udviklere, skriver mediet.

Den svenske musiktjeneste Spotify var blandt andet ude i sommeren 2019 og anklage Apple for misbruge sin position og fremhæve Apple Music over andre tjenester.

Spotify klagede til de europæiske konkurrencemyndigheder med Margrethe Vestager i spidsen, som nu har igangsat en undersøgelse af Apple.

Det kan du læse mere om her: Vestager vil kigge Apple i sømmene efter Spotify-klage

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS