Apple kritiseres for at favorisere egne apps: Nu har selskabet ændret algoritmen i App Store

Apple, der har været beskyldt for at favorisere egne produkter i App Store, har nu ændret algoritmen, så apps fra konkurrerende udviklere bliver mere synlige.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Den amerikanske tech-gigant Apple har været under beskydning fra flere fronter, der anklager selskabet for at favorisere egenudviklede produkter i App Store.

Men nu har Apple ændret algoritmen, så andre udviklere bliver mere synlige i søgningerne.

Det skriver CNBC.

To af Apples ledende medarbejdere sagde i et interview til New York Times mandag, at ændringerne ikke sker fordi, der skulle rettes en "fejl". Tværtimod sker ændringen på Apples egen beskostning for at hjælpe andre udviklere, skriver mediet.

Den svenske musiktjeneste Spotify var blandt andet ude i sommeren 2019 og anklage Apple for misbruge sin position og fremhæve Apple Music over andre tjenester.

Spotify klagede til de europæiske konkurrencemyndigheder med Margrethe Vestager i spidsen, som nu har igangsat en undersøgelse af Apple.

Det kan du læse mere om her: Vestager vil kigge Apple i sømmene efter Spotify-klage

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Aktieselskabet CARL CHRISTENSEN

Vi søger en nysgerrig og skarp BI-assistent

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Aller Media A/S

Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice