Apple kritiseres for at favorisere egne apps: Nu har selskabet ændret algoritmen i App Store

Apple, der har været beskyldt for at favorisere egne produkter i App Store, har nu ændret algoritmen, så apps fra konkurrerende udviklere bliver mere synlige.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Den amerikanske tech-gigant Apple har været under beskydning fra flere fronter, der anklager selskabet for at favorisere egenudviklede produkter i App Store.

Men nu har Apple ændret algoritmen, så andre udviklere bliver mere synlige i søgningerne.

Det skriver CNBC.

To af Apples ledende medarbejdere sagde i et interview til New York Times mandag, at ændringerne ikke sker fordi, der skulle rettes en "fejl". Tværtimod sker ændringen på Apples egen beskostning for at hjælpe andre udviklere, skriver mediet.

Den svenske musiktjeneste Spotify var blandt andet ude i sommeren 2019 og anklage Apple for misbruge sin position og fremhæve Apple Music over andre tjenester.

Spotify klagede til de europæiske konkurrencemyndigheder med Margrethe Vestager i spidsen, som nu har igangsat en undersøgelse af Apple.

Det kan du læse mere om her: Vestager vil kigge Apple i sømmene efter Spotify-klage

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S