Her er Apple Watch Series 5 med en ny skærm, der aldrig slukker

Det helt nye Apple Watch Series 5 bliver udstyret med en ny skærmteknologi, der betyder, at skærmen kan være tændt hele tiden uden, at det går udover batteritiden.

Artikel top billede

Lige siden, at Apple i 2015 lancerede det første Apple Watch har folk efterspurgt en skærm, der kunne være tændt hele tiden.

Med det nye Apple Watch Series 5 har Apple langt om længe efterkommet det ønske.

For det nye ur er udstyret med den helt nye skærmteknologi LTPO (Low-Temperature Polycrystalline Oxide), der kan være tændt hele tiden uden at have et massivt energiforbrug.

Det betyder, at du ikke længere behøver at dreje dit håndled for at tænde skærmen og se, hvad klokken er.

Uret vil dog som udgangspunkt blot visen tiden med en relativ lav belysning, og når du drejer håndleddet, vil skærmstyrket blive skruet op for fuld blus.

Læs også: Apple slipper iPhone 11 løs i tre varianter – fås nu som ’Pro’

Batteritiden er uændret

Apple understreger, at det takket være den nye skærmteknologi vil være muligt at fastholde batteritiden på mindst 18 timer. Samme battertid som de tidligere versioner af uret også har haft.

Udover den nye skærmteknologi vil Apple Watch Series 5 – ligesom iPhone – også blive udstyret med et kompas. Det betyder blandt andet, at telefonen kan vise, hvilken retning du er rettet mod, når du åbner din kort-app.

Til gengæld havde Apple ikke noget nyt at melde om processoren i det nye Apple Watch, og vi må derfor antage, at uret er udstyret med den samme S4 dual core-processor, som også sad i Apple Watch Series 4.

Nye materialer

Ligesom de tidligere udgaver bliver Apple Watch Series 5 tilgængelig i en udgave i aluminium og en udgave i stål.

Men derudover kan den også købes i en version i keramik, og for første gang nogensinde bliver Apple Watch også til gængelig i titanium.

Her er priserne

Apple Watch Series 5 koster i den billigste udgave - uden LTE og med en skærm på 40 mm - 3499 kroner.

Til gengæld har Apple valgt at fortsætte med sælge det to år gamle Apple Watch Series 3 til en nedsat pris. Det kan nu købes til en pris 1700 kroner.

I Danmark kan Apple Watch Series 5 købes fra den 20. september, hvis du ønsker standardudgaven, mens den særudgave, som Apple udgiver i samarbejde med Nike bliver tilgængelig fra den 4. oktober.

Læs også: Apple lancerer iPad 10.2: Her er prisen det stærkeste salgsargument

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Scleroseforeningen

Digital platform- og integrationsansvarlig

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura