Her er Apple Watch Series 5 med en ny skærm, der aldrig slukker

Det helt nye Apple Watch Series 5 bliver udstyret med en ny skærmteknologi, der betyder, at skærmen kan være tændt hele tiden uden, at det går udover batteritiden.

Artikel top billede

Lige siden, at Apple i 2015 lancerede det første Apple Watch har folk efterspurgt en skærm, der kunne være tændt hele tiden.

Med det nye Apple Watch Series 5 har Apple langt om længe efterkommet det ønske.

For det nye ur er udstyret med den helt nye skærmteknologi LTPO (Low-Temperature Polycrystalline Oxide), der kan være tændt hele tiden uden at have et massivt energiforbrug.

Det betyder, at du ikke længere behøver at dreje dit håndled for at tænde skærmen og se, hvad klokken er.

Uret vil dog som udgangspunkt blot visen tiden med en relativ lav belysning, og når du drejer håndleddet, vil skærmstyrket blive skruet op for fuld blus.

Læs også: Apple slipper iPhone 11 løs i tre varianter – fås nu som ’Pro’

Batteritiden er uændret

Apple understreger, at det takket være den nye skærmteknologi vil være muligt at fastholde batteritiden på mindst 18 timer. Samme battertid som de tidligere versioner af uret også har haft.

Udover den nye skærmteknologi vil Apple Watch Series 5 – ligesom iPhone – også blive udstyret med et kompas. Det betyder blandt andet, at telefonen kan vise, hvilken retning du er rettet mod, når du åbner din kort-app.

Til gengæld havde Apple ikke noget nyt at melde om processoren i det nye Apple Watch, og vi må derfor antage, at uret er udstyret med den samme S4 dual core-processor, som også sad i Apple Watch Series 4.

Nye materialer

Ligesom de tidligere udgaver bliver Apple Watch Series 5 tilgængelig i en udgave i aluminium og en udgave i stål.

Men derudover kan den også købes i en version i keramik, og for første gang nogensinde bliver Apple Watch også til gængelig i titanium.

Her er priserne

Apple Watch Series 5 koster i den billigste udgave - uden LTE og med en skærm på 40 mm - 3499 kroner.

Til gengæld har Apple valgt at fortsætte med sælge det to år gamle Apple Watch Series 3 til en nedsat pris. Det kan nu købes til en pris 1700 kroner.

I Danmark kan Apple Watch Series 5 købes fra den 20. september, hvis du ønsker standardudgaven, mens den særudgave, som Apple udgiver i samarbejde med Nike bliver tilgængelig fra den 4. oktober.

Læs også: Apple lancerer iPad 10.2: Her er prisen det stærkeste salgsargument

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S