It-professor revser Skatteministeriets forsinkede it-system: "Det var ufornuftigt udelukkende at benytte sig af agil udvikling"

Skatteministeriet valgte den forkerte udviklingsmetode til Danmarks nye inddrivelsessystem. Det mener ITU-professor Søren Lauesen, der kalder det "ufornuftigt", at man kun benyttede sig af agil udvikling i forbindelse med udviklingen af det nye it-system PSRM.

Artikel top billede

"Det var ufornuftigt udelukkende at benytte sig af agil udvikling til det nye gældsinddrivelsessystem. Systemet er et eksempel på, at agil udvikling kan være direkte skadeligt i større projekter."

Så klar er meldingen fra ITU-professor Søren Lauesen til Version2 om Skatteministeriets forsinkede it-system PSRM (Public Sector Revenue Management).

Søren Lauesen gør det klart, at valget af udviklingsmetoden har medført, at der ikke har været tilstrækkelig opmærksomhed på, hvordan man tilslutter de 800 fordringshaveres forskellige it-systemer.

Læs mere om sagen her: Kun 47 ud af 800 offentlige kreditorer er koblet til Skatteministeriets forsinkede it-system: DR fik udbetalt Movias penge

PSRM, der afløser det skandaleramte EFI-system, skulle være klar til at inddrive gæld for danskerne i løbet af 2019, men i midten af august 2019 er kun 47 af de i alt 800 offentlige kreditorer, som skal kobles på det nye it-system, blevet tilsluttet til PSRM.

Rigsrevisionen frygter desuden, at systemet heller ikke bliver klar til at inddrive danskernes gæld, der nu er vokset til 118 milliarder kroner, i 2020.

Læs også: Skat skal udskifte 70 ældgamle it-systemer: "De folk der ved, hvad der sker, er gået på pension eller er døde"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job