It-professor revser Skatteministeriets forsinkede it-system: "Det var ufornuftigt udelukkende at benytte sig af agil udvikling"

Skatteministeriet valgte den forkerte udviklingsmetode til Danmarks nye inddrivelsessystem. Det mener ITU-professor Søren Lauesen, der kalder det "ufornuftigt", at man kun benyttede sig af agil udvikling i forbindelse med udviklingen af det nye it-system PSRM.

Artikel top billede

"Det var ufornuftigt udelukkende at benytte sig af agil udvikling til det nye gældsinddrivelsessystem. Systemet er et eksempel på, at agil udvikling kan være direkte skadeligt i større projekter."

Så klar er meldingen fra ITU-professor Søren Lauesen til Version2 om Skatteministeriets forsinkede it-system PSRM (Public Sector Revenue Management).

Søren Lauesen gør det klart, at valget af udviklingsmetoden har medført, at der ikke har været tilstrækkelig opmærksomhed på, hvordan man tilslutter de 800 fordringshaveres forskellige it-systemer.

Læs mere om sagen her: Kun 47 ud af 800 offentlige kreditorer er koblet til Skatteministeriets forsinkede it-system: DR fik udbetalt Movias penge

PSRM, der afløser det skandaleramte EFI-system, skulle være klar til at inddrive gæld for danskerne i løbet af 2019, men i midten af august 2019 er kun 47 af de i alt 800 offentlige kreditorer, som skal kobles på det nye it-system, blevet tilsluttet til PSRM.

Rigsrevisionen frygter desuden, at systemet heller ikke bliver klar til at inddrive danskernes gæld, der nu er vokset til 118 milliarder kroner, i 2020.

Læs også: Skat skal udskifte 70 ældgamle it-systemer: "De folk der ved, hvad der sker, er gået på pension eller er døde"

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S