Microsoft på vej med ny kønsneutral stavekontrol: Nu skal det være slut med at skrive 'politiMAND'

I fremtiden vil Word opfordre dig til at skrive "politibetjent" i stedet for "politimand". Det er blot en af flere ændringer, der skal gøre Microsofts stavekontrol mere inkluderende

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den amerikanske it-gigant Microsoft er på vej med en ny version af sin stavekontrol, der nu skal opfordre til et mere inkluderende sprogbrug.

Det skriver Kristeligt Dagblad.

Det betyder eksempelvis, at Microsofts stavekontrol vil foreslå, at du i stedet for ordet "politimand" bruger det mere kønsneutrale "politibetjent".

Det er dog ikke udelukkende, når det handler om køn, at stavekontrollen vil opfordre til at brugerne justere sprogbruget.

Ifølge avisen vil Microsofts stavekontrol i fremtiden også foreslå, at du i stedet for at skrive ”dement” skriver en ”person med demens.”

Læs også: Ny Office 365-opdatering indeholder ny genial Excel-funktion: Importer en tabel med kameraet på din telefon

Ekspert er ikke overrasket

Andreas Birkbak, der er ph.d. i teknoantropologi og adjunkt ved Aalborg Universitet, fortæller til Kristeligt Dagblad, at han ikke overrasket at Microsoft nu foretager denne type ændringer.

”I det her tilfælde flugter det fint med den identitetsforståelse og den fortælling om sig selv som et sted med progressive aktører, som Silicon Valley har. Mange af de her store tech-firmaer markerer sig i de årlige Pride-parader, og mange af dem har interne programmer, der støtter op om LGBT-miljøet. Nu ser vi det så også i måden, som de designer software på,” siger han til avisen.

Baseret på kunstig intelligens

Nyheden om ændringerne i Microsofts stavekontrol blev allerede i foråret omtalt i en række engelsksprogede medier, hvor blandt andet det britiske medie The Telegraph kunne berette, at den nye stavekontrol ifølge mediet er baseret på kunstig intelligens.

Ifølge den britiske avis vil den nye stavekontrol blive udrullet i løbet af efteråret.

Det fremgår dog hverken af artiklen i The Telegraph eller af artiklen i Kristeligt Dagblad, hvornår udrulningen af den danske udgave af den nye mere inkluderende stavekontrol vil finde sted, eller om funktionen indtil videre vil være forbeholdt amerikanske brugere.

Læs også: "Når der er problemer med diskrimination i AI-systemer, handler det ikke kun om modellerne, men om de data, som folk lægger ind i dem"

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S