Google betaler en milliard euro til Frankrig for at lukke fire år gammel skattesag

Google lægger en milliard euro på bordet i Frankrig for at lukke en fire år gammel sag med de franske myndigheder.

Artikel top billede

Google betaler knap en milliard euro til Frankrig i et forlig, der endegyldigt lukker en fransk sag mod selskabet, som har verseret i foreløbigt fire år.

Ifølge Reuters kan forliget meget vel komme til at danne præcedens i den måde, som de store tech-selskaber fremover vil håndtere Frankrig på.

Ifølge Google består forliget af en bøde på en halv milliard euro samt ekstra-betaling af 465 millioner euro til det franske skattevæsen.

De franske skattemyndigheder åbnede sagen for fire år siden med baggrund i Google-organisationens opbygning i Europa.

Her har Google som mange andre amerikanske tech-firmaer europæisk hovedkvarter i det skattevenlige Irland, hvorfra en meget stor del af omsætningen faktureres fra.

De franske skattemyndigheder mener, at Googles omsætning i Frankrig skal beskattes i Frankrig - og ikke i Irland.

Det franske finansministerium havde oprindeligt forlant 1,6 milliarder euro af Google.

Den franske finansminister, Gerald Darmanin, siger til avisen Le Figaro, at de franske myndigheder for tiden forhandler med adskillige andre tech-firmaer om på samme måde at lukke deres verserende skattesager.

Google meddeler, at selskabet gerne ser, at der aftales internationalt gældende regler for virksomheders skattebetalinger.

“Vi er overbevist om, at en koordineret reform af det internationale skattesystem er den bedste måde at skabe et klart rammeværk for virksomheder, der opererer globalt,” hedder det i en udsendt meddelelse fra Google til AP.

Læs også:

Ni ting du bør bide mærke i i den nye regeringsaftale: Kan få betydning for it-sektoren

Google har flyttet 20 milliarder euro ud af Europa og i skattely via hollandsk selskab

Skat sender skatteregning til IBM Danmark på 600 millioner kroner

Så meget betaler it-selskaberne i Skat i Danmark: Se hele listen over skattebetalingerne her

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec