Google betaler en milliard euro til Frankrig for at lukke fire år gammel skattesag

Google lægger en milliard euro på bordet i Frankrig for at lukke en fire år gammel sag med de franske myndigheder.

Artikel top billede

Google betaler knap en milliard euro til Frankrig i et forlig, der endegyldigt lukker en fransk sag mod selskabet, som har verseret i foreløbigt fire år.

Ifølge Reuters kan forliget meget vel komme til at danne præcedens i den måde, som de store tech-selskaber fremover vil håndtere Frankrig på.

Ifølge Google består forliget af en bøde på en halv milliard euro samt ekstra-betaling af 465 millioner euro til det franske skattevæsen.

De franske skattemyndigheder åbnede sagen for fire år siden med baggrund i Google-organisationens opbygning i Europa.

Her har Google som mange andre amerikanske tech-firmaer europæisk hovedkvarter i det skattevenlige Irland, hvorfra en meget stor del af omsætningen faktureres fra.

De franske skattemyndigheder mener, at Googles omsætning i Frankrig skal beskattes i Frankrig - og ikke i Irland.

Det franske finansministerium havde oprindeligt forlant 1,6 milliarder euro af Google.

Den franske finansminister, Gerald Darmanin, siger til avisen Le Figaro, at de franske myndigheder for tiden forhandler med adskillige andre tech-firmaer om på samme måde at lukke deres verserende skattesager.

Google meddeler, at selskabet gerne ser, at der aftales internationalt gældende regler for virksomheders skattebetalinger.

“Vi er overbevist om, at en koordineret reform af det internationale skattesystem er den bedste måde at skabe et klart rammeværk for virksomheder, der opererer globalt,” hedder det i en udsendt meddelelse fra Google til AP.

Læs også:

Ni ting du bør bide mærke i i den nye regeringsaftale: Kan få betydning for it-sektoren

Google har flyttet 20 milliarder euro ud af Europa og i skattely via hollandsk selskab

Skat sender skatteregning til IBM Danmark på 600 millioner kroner

Så meget betaler it-selskaberne i Skat i Danmark: Se hele listen over skattebetalingerne her

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos