Google betaler en milliard euro til Frankrig for at lukke fire år gammel skattesag

Google lægger en milliard euro på bordet i Frankrig for at lukke en fire år gammel sag med de franske myndigheder.

Artikel top billede

Google betaler knap en milliard euro til Frankrig i et forlig, der endegyldigt lukker en fransk sag mod selskabet, som har verseret i foreløbigt fire år.

Ifølge Reuters kan forliget meget vel komme til at danne præcedens i den måde, som de store tech-selskaber fremover vil håndtere Frankrig på.

Ifølge Google består forliget af en bøde på en halv milliard euro samt ekstra-betaling af 465 millioner euro til det franske skattevæsen.

De franske skattemyndigheder åbnede sagen for fire år siden med baggrund i Google-organisationens opbygning i Europa.

Her har Google som mange andre amerikanske tech-firmaer europæisk hovedkvarter i det skattevenlige Irland, hvorfra en meget stor del af omsætningen faktureres fra.

De franske skattemyndigheder mener, at Googles omsætning i Frankrig skal beskattes i Frankrig - og ikke i Irland.

Det franske finansministerium havde oprindeligt forlant 1,6 milliarder euro af Google.

Den franske finansminister, Gerald Darmanin, siger til avisen Le Figaro, at de franske myndigheder for tiden forhandler med adskillige andre tech-firmaer om på samme måde at lukke deres verserende skattesager.

Google meddeler, at selskabet gerne ser, at der aftales internationalt gældende regler for virksomheders skattebetalinger.

“Vi er overbevist om, at en koordineret reform af det internationale skattesystem er den bedste måde at skabe et klart rammeværk for virksomheder, der opererer globalt,” hedder det i en udsendt meddelelse fra Google til AP.

Læs også:

Ni ting du bør bide mærke i i den nye regeringsaftale: Kan få betydning for it-sektoren

Google har flyttet 20 milliarder euro ud af Europa og i skattely via hollandsk selskab

Skat sender skatteregning til IBM Danmark på 600 millioner kroner

Så meget betaler it-selskaberne i Skat i Danmark: Se hele listen over skattebetalingerne her

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job