Bilagscan får tilført 15 millioner kroner i ny kapital

Den danske iværksætter Toke Kruse henter en ny investering på 15 millioner kroner til sit selskab Bilagscan. Pengene skal bruges på en ny offensiv i udlandet.

Artikel top billede

Den danske iværksætter Toke Kruse får tilført 15 millioner kroner til sin virksomhed Bilagscan. Det skriver Børsen.

Ifølge Børsen kommer de ni af millionerne kroner fra investeringsfirmaet JSBJ Capital, der er ejet Joachim Harding Spangsberg og Bent Bang-Jensen.

I selskabets øvrige ejerkreds finder vi Saxo Banks medstifter Lars Seier Christensen og Navision-medstifteren Preben Damgaard, og den nye investor Bent Bang-Jensen forklarer, at Preben Damgaards engagement er en medvirkende årsag til hans investering:

”Han om nogen kender jo til det her og er en interessant spiller inden for alt, der har med det her at gøre. Det er også noget, man vurderer, når man går ind i noget," siger Bent Bang-Jensen.

Skal markedsføres som paperflow

Til Børsen forklarer Toke Kruse, at pengene skal bruges til en offensiv på det engelske marked, hvor Bilagsscan skal markedsføres under navnet Paperflow. I forbindelse med kapitaltilførelsen træder Toke Kruse selv tilbage som administrerende direktør i selskabet. En rolle der overtages af Dan Rose Johansen.

Investeringen i Bilagscan kommer blot få uger efter, at Toke Kruse solgt sit regnskabsprogram Billy til det danske selskab Ageras for et to-cifret millionbeløb.

Dengang forlød det fra Toke Kruse, at han nu vil investere en del af den nyvundne formue i sine øvrige virksomheder. Herunder Bilagscan.

”Jeg ejer en række andre virksomheder, som jeg gerne vil investere i. Nu har jeg rigtigt, rigtigt mange penge, og jeg vil investere heftigt i Salary og Bilagsscan. Salget betyder, at jeg nu kan løfte mit investeringsafkast med en faktor fem og sprede min risiko over flere virksomheder.”

Læs også: Her er Toke Kruses plan efter salget af Billy: "Nu har jeg rigtigt, rigtigt mange penge, og jeg vil investere heftigt

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S