Bilagscan får tilført 15 millioner kroner i ny kapital

Den danske iværksætter Toke Kruse henter en ny investering på 15 millioner kroner til sit selskab Bilagscan. Pengene skal bruges på en ny offensiv i udlandet.

Artikel top billede

Den danske iværksætter Toke Kruse får tilført 15 millioner kroner til sin virksomhed Bilagscan. Det skriver Børsen.

Ifølge Børsen kommer de ni af millionerne kroner fra investeringsfirmaet JSBJ Capital, der er ejet Joachim Harding Spangsberg og Bent Bang-Jensen.

I selskabets øvrige ejerkreds finder vi Saxo Banks medstifter Lars Seier Christensen og Navision-medstifteren Preben Damgaard, og den nye investor Bent Bang-Jensen forklarer, at Preben Damgaards engagement er en medvirkende årsag til hans investering:

”Han om nogen kender jo til det her og er en interessant spiller inden for alt, der har med det her at gøre. Det er også noget, man vurderer, når man går ind i noget," siger Bent Bang-Jensen.

Skal markedsføres som paperflow

Til Børsen forklarer Toke Kruse, at pengene skal bruges til en offensiv på det engelske marked, hvor Bilagsscan skal markedsføres under navnet Paperflow. I forbindelse med kapitaltilførelsen træder Toke Kruse selv tilbage som administrerende direktør i selskabet. En rolle der overtages af Dan Rose Johansen.

Investeringen i Bilagscan kommer blot få uger efter, at Toke Kruse solgt sit regnskabsprogram Billy til det danske selskab Ageras for et to-cifret millionbeløb.

Dengang forlød det fra Toke Kruse, at han nu vil investere en del af den nyvundne formue i sine øvrige virksomheder. Herunder Bilagscan.

”Jeg ejer en række andre virksomheder, som jeg gerne vil investere i. Nu har jeg rigtigt, rigtigt mange penge, og jeg vil investere heftigt i Salary og Bilagsscan. Salget betyder, at jeg nu kan løfte mit investeringsafkast med en faktor fem og sprede min risiko over flere virksomheder.”

Læs også: Her er Toke Kruses plan efter salget af Billy: "Nu har jeg rigtigt, rigtigt mange penge, og jeg vil investere heftigt

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo