Apple udfordrer Vestager-dom: Nægter at betale 13 milliarder euro i skat

Den amerikanske iPhone-producent vil forsøge at udfordre EU's afgørelse om at Apple skal betale 13 milliarder euro ekstra i skat til Irland.

Artikel top billede

(Foto: Jennifer Jacquemart)

Mandag tager Apple hul på en retssag mod EU efter, at den danske konkurrencekommissær krævede, at selskabet betalte 13 milliarder euro i skat.

Den beslutning forsøger Apple nu at ændre ved at tage til EU retten i Luxembourg for at overbevise den om at ændre Vestagers beslunting.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Afgørelsen fra Margrethe Vestager faldt i 2016 fordi den danske konkurrencekommissær mente, at Apple fik en uretfærdig fordelagtig skatteaftale med den irske stat.

Læs også: Nu er det officielt: Vestager bliver kommissær for digitalisering og konkurrence som ny næstformand

Derfor lød vurderingen altså, at Apple skulle betale 13 milliarder euro, eller hvad der svarer til knap 100 milliarder danske kroner.

Ifølge Bloomberg betaler Apple i dag verdens højeste skattebidrag, men det var tilsynelande ikke nok for Vestager.

Den danske konkurrencekommissær er blevet genudnævnt til at stå i spidsen for EU's konkurrencemyndighed, efter EU har fået ny kommissionsformand.

Dermed fortsætter hun på den post, der har skabt stor opmærksomhed blandt it-giganter som Apple, Google og Microsoft.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,