Apple udfordrer Vestager-dom: Nægter at betale 13 milliarder euro i skat

Den amerikanske iPhone-producent vil forsøge at udfordre EU's afgørelse om at Apple skal betale 13 milliarder euro ekstra i skat til Irland.

Artikel top billede

(Foto: Jennifer Jacquemart)

Mandag tager Apple hul på en retssag mod EU efter, at den danske konkurrencekommissær krævede, at selskabet betalte 13 milliarder euro i skat.

Den beslutning forsøger Apple nu at ændre ved at tage til EU retten i Luxembourg for at overbevise den om at ændre Vestagers beslunting.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Afgørelsen fra Margrethe Vestager faldt i 2016 fordi den danske konkurrencekommissær mente, at Apple fik en uretfærdig fordelagtig skatteaftale med den irske stat.

Læs også: Nu er det officielt: Vestager bliver kommissær for digitalisering og konkurrence som ny næstformand

Derfor lød vurderingen altså, at Apple skulle betale 13 milliarder euro, eller hvad der svarer til knap 100 milliarder danske kroner.

Ifølge Bloomberg betaler Apple i dag verdens højeste skattebidrag, men det var tilsynelande ikke nok for Vestager.

Den danske konkurrencekommissær er blevet genudnævnt til at stå i spidsen for EU's konkurrencemyndighed, efter EU har fået ny kommissionsformand.

Dermed fortsætter hun på den post, der har skabt stor opmærksomhed blandt it-giganter som Apple, Google og Microsoft.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen