Apple udfordrer Vestager-dom: Nægter at betale 13 milliarder euro i skat

Den amerikanske iPhone-producent vil forsøge at udfordre EU's afgørelse om at Apple skal betale 13 milliarder euro ekstra i skat til Irland.

Artikel top billede

(Foto: Jennifer Jacquemart)

Mandag tager Apple hul på en retssag mod EU efter, at den danske konkurrencekommissær krævede, at selskabet betalte 13 milliarder euro i skat.

Den beslutning forsøger Apple nu at ændre ved at tage til EU retten i Luxembourg for at overbevise den om at ændre Vestagers beslunting.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Afgørelsen fra Margrethe Vestager faldt i 2016 fordi den danske konkurrencekommissær mente, at Apple fik en uretfærdig fordelagtig skatteaftale med den irske stat.

Læs også: Nu er det officielt: Vestager bliver kommissær for digitalisering og konkurrence som ny næstformand

Derfor lød vurderingen altså, at Apple skulle betale 13 milliarder euro, eller hvad der svarer til knap 100 milliarder danske kroner.

Ifølge Bloomberg betaler Apple i dag verdens højeste skattebidrag, men det var tilsynelande ikke nok for Vestager.

Den danske konkurrencekommissær er blevet genudnævnt til at stå i spidsen for EU's konkurrencemyndighed, efter EU har fået ny kommissionsformand.

Dermed fortsætter hun på den post, der har skabt stor opmærksomhed blandt it-giganter som Apple, Google og Microsoft.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S