Nu er det officielt: Vestager bliver kommissær for digitalisering og konkurrence som ny næstformand

EU's nye kommissionsformand Ursula von der Leyen har nu officielt udpeget den danske kommissær Margrethe Vestager som ansvarlig for digitalisering i EU.

Artikel top billede

(Foto: Photo: Jennifer Jacquemart)

Efter flere dages spekulationer og lækkede lister er Margrethe Vestager nu officielt blevet udpeget som ny 'superkommissær' med ansvar for digitalisering i EU.

Siden Von der Leyen blev udpeget som formand har det stået klart, at Margrethe Vestager, sammen med den hollandske socialdemokrat Frans Timmermanns, bliver viceformand for den nye EU Kommission.

Derudover fortsætter Vestager også som konkurrencekommissær, skriver DR.

Læs også: Vestager-bøde koster Google dyrt: Overskuddet dykker med 29 procent

Dermed fortsætter hun på den post, der har skabt stor opmærksomhed blandt it-giganter som Apple, Google og Microsoft.

Vestager har nemlig uddelet flere millionbøder til en række it-giganter for ikke at overholde EU-lovgivningen.

"Digitalisering har en kæmpe betydning for vores måde at arbejde, leve på og kommunikation," siger Margrethe Vestager ifølge DR.

Læs også: Vestager sendte brev med konkrete betalingsanvisninger til Google: Sådan udskriver man en bøde på 32 milliarder til en af verdens største it-virksomheder

Margrethe Vestager var i spil til at blive formand for kommissionen, men her valgte de europæiske lande istedet Ursula von der Leyen.

Udover Vestager har von der Leyen udnævnt 25 yderligere kommissærer som bliver en del af den nye EU Kommission.

De 26 nye kommisærer skal herefter igennem en individuel høring i EU-Parlamentet. Herefter skal parlamentet tage stilling til, om man vil godekende den samlede EU-Kommission.

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S