Din telefon kan overtages med en sms - men danske teleselskaber afviser at være ramt af ny sikkerhedstrussel

En ny type sikkerhedstrussel gør det muligt at overtage kontrollen med et simkort ved at sende en ondsindet sms-besked. Men ifølge de fire store danske teleselskaber kan de danske telekunder tage det helt roligt.

Artikel top billede

(Foto: TDC)

Et ny form for såkaldt sim-jacking-angreb gør det muligt for hackere at få kontrollen med en telefons sim-kort ved at sende en sms-besked med onsindet kode i.

Men ifølge it-mediet Version2 afviser de fire store danske teleselskaber 3, Telenor, TDC og Telia, at selskabernes kunder er sårbare over for denne type angreb.

Forklaringen er, at angrebet forudsætter at offeret har et særligt softwaremodul ved navn S@t Browser installeret på sit simkort, og det modul gør ingen ingen af de fire store danske teleselskaber brug af, lyder det samstemmende fra dem.

Teleekspert Torben Rune fra selskabet Teleanaylse oplyser dog til Version2, at softwaremodulet tidligere har været brugt af teleselskaber i Danmark.

"Jeg ved, at S@T Browser har været brugt til rekonfigurering af sim-kort over the air i Danmark,” siger han til mediet.

Læs også: 2019 bliver året for sim-jacking: It-kriminelle misbruger telefonnumre til at stjæle data og undgå to-faktor sikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen