Din telefon kan overtages med en sms - men danske teleselskaber afviser at være ramt af ny sikkerhedstrussel

En ny type sikkerhedstrussel gør det muligt at overtage kontrollen med et simkort ved at sende en ondsindet sms-besked. Men ifølge de fire store danske teleselskaber kan de danske telekunder tage det helt roligt.

Artikel top billede

(Foto: TDC)

Et ny form for såkaldt sim-jacking-angreb gør det muligt for hackere at få kontrollen med en telefons sim-kort ved at sende en sms-besked med onsindet kode i.

Men ifølge it-mediet Version2 afviser de fire store danske teleselskaber 3, Telenor, TDC og Telia, at selskabernes kunder er sårbare over for denne type angreb.

Forklaringen er, at angrebet forudsætter at offeret har et særligt softwaremodul ved navn S@t Browser installeret på sit simkort, og det modul gør ingen ingen af de fire store danske teleselskaber brug af, lyder det samstemmende fra dem.

Teleekspert Torben Rune fra selskabet Teleanaylse oplyser dog til Version2, at softwaremodulet tidligere har været brugt af teleselskaber i Danmark.

"Jeg ved, at S@T Browser har været brugt til rekonfigurering af sim-kort over the air i Danmark,” siger han til mediet.

Læs også: 2019 bliver året for sim-jacking: It-kriminelle misbruger telefonnumre til at stjæle data og undgå to-faktor sikkerhed

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Statens IT

It-revisorer til stor statslig myndighed

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S