Din telefon kan overtages med en sms - men danske teleselskaber afviser at være ramt af ny sikkerhedstrussel

En ny type sikkerhedstrussel gør det muligt at overtage kontrollen med et simkort ved at sende en ondsindet sms-besked. Men ifølge de fire store danske teleselskaber kan de danske telekunder tage det helt roligt.

Artikel top billede

(Foto: TDC)

Et ny form for såkaldt sim-jacking-angreb gør det muligt for hackere at få kontrollen med en telefons sim-kort ved at sende en sms-besked med onsindet kode i.

Men ifølge it-mediet Version2 afviser de fire store danske teleselskaber 3, Telenor, TDC og Telia, at selskabernes kunder er sårbare over for denne type angreb.

Forklaringen er, at angrebet forudsætter at offeret har et særligt softwaremodul ved navn S@t Browser installeret på sit simkort, og det modul gør ingen ingen af de fire store danske teleselskaber brug af, lyder det samstemmende fra dem.

Teleekspert Torben Rune fra selskabet Teleanaylse oplyser dog til Version2, at softwaremodulet tidligere har været brugt af teleselskaber i Danmark.

"Jeg ved, at S@T Browser har været brugt til rekonfigurering af sim-kort over the air i Danmark,” siger han til mediet.

Læs også: 2019 bliver året for sim-jacking: It-kriminelle misbruger telefonnumre til at stjæle data og undgå to-faktor sikkerhed

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S