2019 bliver året for sim-jacking: It-kriminelle misbruger telefonnumre til at stjæle data og undgå to-faktor sikkerhed

Sim-jacking bliver ifølge sikkerhedsfirmaet Trend Micro en af de nye trusler, der kommer til at ramme danskerne i løbet af det nye år.

Artikel top billede

Vi nærmer os så småt nytår og dermed højsæson for forudsigelser om, hvad det nye år bringer.

På sikkerhedsområdet lyder forudsigelsen, at når du møder tilbage på arbejde efter nytår, så skal du være opmærksom på sim-jacking.

Tricket går ud på, at hackerne kontakter dit teleselskab og får det til at sende et nyt simkort til hackeren selv. Herefter har vedkommende adgang til dit telefon nummer og dermed også mulighed for at trænge igennem typiske to faktor godkendelser, hvor sms-beskeder fungerer som den anden godkendelse.

Læs også: Cryptojacking er hackernes nye yndlingsværktøj: Sådan overtager de din computer og misbruger den til at udvinde kryptovaluer

Andre programmer og internetsider bruger også telefonnummere til at validere kontoen, og kan tilmed bruges, hvis du gerne vil nulstille din konto.

Forudsigelsen kommer fra sikkerhedsselskabet Trend Micro, der regner med at sim-jacking eller sim-swapping kommer til at blive endnu mere populært i fremtiden.

“Sim-swapping er en relativt ny avanceret trussel. Den kan ramme alle, men hackerne vil typisk gå målrettet efter folk, som enten er velhavende og/eller har meget værdifulde data på deres mobiler, som fx kendte mennesker,” siger Jesper Mikkelsen, cyber-defense specialist hos Trend Micro i en pressemeddelelse.

Læs også: Danske virksomheder bruger flere penge på it-sikkerhed end nogensinde før: Så massiv har effekten været

Flere eksempler på succesfulde angreb

Ifølge Trend Micro kan sim-jacking teknikken i værste fald give adgang til din e-mail, kreditkort, personfølsomme oplysninger og endda din bankkonto.

Vi har allerede set flere store eksempler på succesfuld sim-jacking. Sidste år blev den amerikanske sangerinde, Selena Gomez' instagramprofil, der har mere end 125 millioner følgere, overtaget og misbrugt af hackere netop ved hjælp af sim-jacking.

Læs også: Sådan får du topchefen til at betale for bedre it-sikkerhed: "Industrien har stopfodret markedet med skræmmehistorier"

Ifølge det amerikanske tech-medie motherboard er der dog en del forholdsregler, du kan tage, for at undgå at blive et offer for sim-jacking i 2019.

En af anbefalingerne lyder, at du først og fremmest ikke opgiver dit telefonnumre til dine online-konti selvom din mail- og sociale mediekonto beder dig om det.

Ifølge motherboard giver flere amerikanske teleselskaber mulighed for, at man kan styrke sin konto. Det betyder, at du ikke bare kan ringe og bede om et nyt sim-kort, men at du skal identificere dig med andet end bare dit navn.

Læs også: Tjek sikkerhedsniveauet i din virksomhed: Ny test skal give danske virksomheder bedre it-sikkerhed

Derudover er det selvfølgelig også en mulighed at undgå sms'er som to faktor godkendelse, hvis du helt vil undgå at bliver et offer for sim-jacking.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S