Politiet vil stoppe streaming af terrorangreb på Facebook

Politiet I London skal hjælp Facebook med at udvikle en kunstig intelligens, der kan identificere live streaming af terrorangreb mens de finder sted.

Artikel top billede

Politiet i den engelske hovedstad London, Metropolitan Police, og Facebook har netop offentliggjort en ny plan, der gennem brug af kunstig intelligens skal forhindre, at terrorangreb bliver livestreamet på Facebook.

Det skriver Reuters.

Samarbejdet mellem politiet og Facebook kommer efter, at der har været flere eksempler på, at gerningspersoner i forbindelse med masesskyderier og terrorangreb har livestreamet angreb på Facebook.

Det skete blandt andet, da en mand i marts skød 51 mennesker i en moske i den new zealandske by Christchurch.

Kunstig intelligens skal identificere skyderier

For at forhindre det i fremtiden vil politiet i London nu dele videoer fra politikorpsets egen skydetræning med Facebook. Videoerne vil blive optaget med kropsbårene kameraer, hvilket er samme metode, der er anvendt i terrorangrebene.

På den baggrund er det forhåbningen, at Facebook vil kunne udviklede algoritmer, som hurtigt kan identificere det, hvis en livestreaming af et skyderi går i gang. Det vil både gøre det muligt for Facebook at alarmere myndighederne samt at lukke ned for transmissionen,

”Teknologi der automatisk afbryder livestreaming af angreb, når de er blevet identificeret vil kunne hjælpe med at forhindre glorificeringen af denne type angreb og forhindre promoveringen af de giftige ideologier, der driver dem,” siger Neil Basu, der arbejder med terrorbekæmpelse hos det britiske politi, til Reuters.

Læs også: EU truer sociale medier med bøder: Terror-indhold skal fjernes indenfor en time

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo