Politiet vil stoppe streaming af terrorangreb på Facebook

Politiet I London skal hjælp Facebook med at udvikle en kunstig intelligens, der kan identificere live streaming af terrorangreb mens de finder sted.

Artikel top billede

Politiet i den engelske hovedstad London, Metropolitan Police, og Facebook har netop offentliggjort en ny plan, der gennem brug af kunstig intelligens skal forhindre, at terrorangreb bliver livestreamet på Facebook.

Det skriver Reuters.

Samarbejdet mellem politiet og Facebook kommer efter, at der har været flere eksempler på, at gerningspersoner i forbindelse med masesskyderier og terrorangreb har livestreamet angreb på Facebook.

Det skete blandt andet, da en mand i marts skød 51 mennesker i en moske i den new zealandske by Christchurch.

Kunstig intelligens skal identificere skyderier

For at forhindre det i fremtiden vil politiet i London nu dele videoer fra politikorpsets egen skydetræning med Facebook. Videoerne vil blive optaget med kropsbårene kameraer, hvilket er samme metode, der er anvendt i terrorangrebene.

På den baggrund er det forhåbningen, at Facebook vil kunne udviklede algoritmer, som hurtigt kan identificere det, hvis en livestreaming af et skyderi går i gang. Det vil både gøre det muligt for Facebook at alarmere myndighederne samt at lukke ned for transmissionen,

”Teknologi der automatisk afbryder livestreaming af angreb, når de er blevet identificeret vil kunne hjælpe med at forhindre glorificeringen af denne type angreb og forhindre promoveringen af de giftige ideologier, der driver dem,” siger Neil Basu, der arbejder med terrorbekæmpelse hos det britiske politi, til Reuters.

Læs også: EU truer sociale medier med bøder: Terror-indhold skal fjernes indenfor en time

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S