Politiet vil stoppe streaming af terrorangreb på Facebook

Politiet I London skal hjælp Facebook med at udvikle en kunstig intelligens, der kan identificere live streaming af terrorangreb mens de finder sted.

Artikel top billede

Politiet i den engelske hovedstad London, Metropolitan Police, og Facebook har netop offentliggjort en ny plan, der gennem brug af kunstig intelligens skal forhindre, at terrorangreb bliver livestreamet på Facebook.

Det skriver Reuters.

Samarbejdet mellem politiet og Facebook kommer efter, at der har været flere eksempler på, at gerningspersoner i forbindelse med masesskyderier og terrorangreb har livestreamet angreb på Facebook.

Det skete blandt andet, da en mand i marts skød 51 mennesker i en moske i den new zealandske by Christchurch.

Kunstig intelligens skal identificere skyderier

For at forhindre det i fremtiden vil politiet i London nu dele videoer fra politikorpsets egen skydetræning med Facebook. Videoerne vil blive optaget med kropsbårene kameraer, hvilket er samme metode, der er anvendt i terrorangrebene.

På den baggrund er det forhåbningen, at Facebook vil kunne udviklede algoritmer, som hurtigt kan identificere det, hvis en livestreaming af et skyderi går i gang. Det vil både gøre det muligt for Facebook at alarmere myndighederne samt at lukke ned for transmissionen,

”Teknologi der automatisk afbryder livestreaming af angreb, når de er blevet identificeret vil kunne hjælpe med at forhindre glorificeringen af denne type angreb og forhindre promoveringen af de giftige ideologier, der driver dem,” siger Neil Basu, der arbejder med terrorbekæmpelse hos det britiske politi, til Reuters.

Læs også: EU truer sociale medier med bøder: Terror-indhold skal fjernes indenfor en time

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet