Amazon på opkøb i Norden: Svensk spilfirma solgt for hemmeligt beløb

Det svenske spildatabase IGDB er netop blevet opkøbt af den amerikanske it-gigant Amazon.

Artikel top billede

Spilstreamingtjenesten Twitch, der er ejet af Amazon, har opkøbt det svenske spilfirma IGDB (Internet Game Database), der i 2015 blev stiftet i Gøteborg i Sverige. Det skriver Techcrunch.

Som navnet antyder er tjenesten inspireret af den populære filmtjeneste IDMB, og formålet med IGDB er at opbygge en data med alle relevante oplysninger om computerspil.

Ifølge Techcrunch ønsker Amazon med opkøbet at forbedre søgemuligheder på Twitch og sikre brugerne bedre muligheder for at finde det rette indhold.

”Millioner af mennesker bruger Twitch hver dag for at finde og skabe kontakt med deres foretrukne streamere og fællesskaber. Vi ønsker at gøre det lettere for folk at finde det de søger efter, og IGDB har udviklet en omfattende spildatabase. Vi glæder os til at få dem ombord, så vi endnu hurtigere kan forbedre og skalere søge- og opdagelsesfunktionerne på Twitch,” siger en talsperson for Twitch til Techcrunch.

Stifter så behov for viden om spilbranche

Firmaet bag IGDB hedder 8 Dudes in A Garage og er grundlagt af Christian Frithiof.

"Det går sygt godt i spilbranchen, men branchen er stadig ret umoden, når det eksempelvis gælder markedsinformationer," sagde Christian Frithiof til det svenske it-medie Breakit, da han for et par år siden skulle forklare, hvorfor han havde lavet en spildatabase.

Ifølge Techcrunch har IGDB blot 10 medarbejdere, og selskabet bag har hidtil rejst cirka 10 millioner kroner i venturekapital, og svenske Breakit oplyser desuden at selskabet i 2018 havde en omsætning på blot 148.000 svenske kroner og et underskud på 5,38 millioner svenske kroner.

Hverken Amazon eller IGDB har oplyst en salgspris.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S