Amazon på opkøb i Norden: Svensk spilfirma solgt for hemmeligt beløb

Det svenske spildatabase IGDB er netop blevet opkøbt af den amerikanske it-gigant Amazon.

Artikel top billede

Spilstreamingtjenesten Twitch, der er ejet af Amazon, har opkøbt det svenske spilfirma IGDB (Internet Game Database), der i 2015 blev stiftet i Gøteborg i Sverige. Det skriver Techcrunch.

Som navnet antyder er tjenesten inspireret af den populære filmtjeneste IDMB, og formålet med IGDB er at opbygge en data med alle relevante oplysninger om computerspil.

Ifølge Techcrunch ønsker Amazon med opkøbet at forbedre søgemuligheder på Twitch og sikre brugerne bedre muligheder for at finde det rette indhold.

”Millioner af mennesker bruger Twitch hver dag for at finde og skabe kontakt med deres foretrukne streamere og fællesskaber. Vi ønsker at gøre det lettere for folk at finde det de søger efter, og IGDB har udviklet en omfattende spildatabase. Vi glæder os til at få dem ombord, så vi endnu hurtigere kan forbedre og skalere søge- og opdagelsesfunktionerne på Twitch,” siger en talsperson for Twitch til Techcrunch.

Stifter så behov for viden om spilbranche

Firmaet bag IGDB hedder 8 Dudes in A Garage og er grundlagt af Christian Frithiof.

"Det går sygt godt i spilbranchen, men branchen er stadig ret umoden, når det eksempelvis gælder markedsinformationer," sagde Christian Frithiof til det svenske it-medie Breakit, da han for et par år siden skulle forklare, hvorfor han havde lavet en spildatabase.

Ifølge Techcrunch har IGDB blot 10 medarbejdere, og selskabet bag har hidtil rejst cirka 10 millioner kroner i venturekapital, og svenske Breakit oplyser desuden at selskabet i 2018 havde en omsætning på blot 148.000 svenske kroner og et underskud på 5,38 millioner svenske kroner.

Hverken Amazon eller IGDB har oplyst en salgspris.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg