Mozilla trykker på speederen: Vil frigive ny release af Firefox hver fjerde uge

Fremover kommer der ny relase af Firefox hver fjerde uge, meddeler Mozilla. Se hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mozilla skruer kraftigt op for udgivelseskadencen af Firefox-browseren: Fremover vil selskabet udsende en ny release af Firefox hver fjerde uge.

Dermed øger Mozilla tempoet yderligere i udsendelsen af releases af Firefox, som allerede er ret højt.

Mozilla har nemlig siden 2011 haft en model, hvor selskabet udsender en ny release af Firefox cirka hver ottende uge.

Før det blev der udsendt en ny version cirka en gang om året, men fremkomsten af ikke mindst Googles Chrome gjorde, at Mozilla var nødt til at oppe sig for at følge med.

Fra og med nummer 74

Tempo-skiftet vil blive gennemført fra og med Firefox 74, der ventes lanceret til marts 2020.

“Vi justerer vores kadence for at øge vores agilitet og føre nye features frem hurtigere,” lyder det fra Mozilla i en blogpost på Mozilla Hack,.

Her peger Mozilla på, at selskabet har modtaget mange henvendelser om en hurtigere kadence.

“Feature-temas arbejder i stigende grad i sprints, der passer bedre sammen med kortere release-cyklusser,” hedder det.

På vej op i fart

Den nuværende version af Firefox er nummer 69, og intervallet mellem Firefox 69 og Firefox vil være syv uger - altså som det plejer at være tilfældet.

Intervallet mellem Firefox 70 og Firefox 71 vil være seks uger. Herefter vil intervallet være syv uger.

Mozilla planlægger herefter at sænke intervallet til fem uger for Firefox 72 og - 73, og dernæst altså fire uger fra og med Firefox 74.

Selskabet planlægger i alt 13 releases af Firefox i 2020, hvilket er omtrent det dobbelte af antallet i de seneste år, i det Mozilla udsendte syv Firefox-releases i både 2017 og 2018.

“Kortere release-cyklusser øger fleksibiliteten, når det gælder produktplanlægning og ændringer i prioriteringer på grund af markeds-vilkår,” lyder det fra Mozilla.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S