Mozilla trykker på speederen: Vil frigive ny release af Firefox hver fjerde uge

Fremover kommer der ny relase af Firefox hver fjerde uge, meddeler Mozilla. Se hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mozilla skruer kraftigt op for udgivelseskadencen af Firefox-browseren: Fremover vil selskabet udsende en ny release af Firefox hver fjerde uge.

Dermed øger Mozilla tempoet yderligere i udsendelsen af releases af Firefox, som allerede er ret højt.

Mozilla har nemlig siden 2011 haft en model, hvor selskabet udsender en ny release af Firefox cirka hver ottende uge.

Før det blev der udsendt en ny version cirka en gang om året, men fremkomsten af ikke mindst Googles Chrome gjorde, at Mozilla var nødt til at oppe sig for at følge med.

Fra og med nummer 74

Tempo-skiftet vil blive gennemført fra og med Firefox 74, der ventes lanceret til marts 2020.

“Vi justerer vores kadence for at øge vores agilitet og føre nye features frem hurtigere,” lyder det fra Mozilla i en blogpost på Mozilla Hack,.

Her peger Mozilla på, at selskabet har modtaget mange henvendelser om en hurtigere kadence.

“Feature-temas arbejder i stigende grad i sprints, der passer bedre sammen med kortere release-cyklusser,” hedder det.

På vej op i fart

Den nuværende version af Firefox er nummer 69, og intervallet mellem Firefox 69 og Firefox vil være syv uger - altså som det plejer at være tilfældet.

Intervallet mellem Firefox 70 og Firefox 71 vil være seks uger. Herefter vil intervallet være syv uger.

Mozilla planlægger herefter at sænke intervallet til fem uger for Firefox 72 og - 73, og dernæst altså fire uger fra og med Firefox 74.

Selskabet planlægger i alt 13 releases af Firefox i 2020, hvilket er omtrent det dobbelte af antallet i de seneste år, i det Mozilla udsendte syv Firefox-releases i både 2017 og 2018.

“Kortere release-cyklusser øger fleksibiliteten, når det gælder produktplanlægning og ændringer i prioriteringer på grund af markeds-vilkår,” lyder det fra Mozilla.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS