I gang med kæmpe it-projekt: Ørsted sælger hele Radius for 21,3 milliarder kroner

Energiselskabet Ørsted sælger hele distributionsforretningen Radius, der er i fuld gang med at opbygge egen it-organisation for flere hundrede millioner kroner.

Artikel top billede

Energiselskabet Ørsted sælger hele el-distributionsforretningen Radius til SEAS-NVE, meddeler selskabet i denne fondsbørsmeddelelse.

SEAS-NVE betaler 21,3 milliarder kroner for selskabet.

Salget kommer efter, at Ørsted gennem et stykke tid har været i gang med at udskille Radius som selvstændigt selskab.

Det har ikke mindst betydet, at Radius med omkring en million sjællandske el-kunder er i fuld gang med at opbygge sin egen it-organisation, som efter planen skal være plads i begyndelsen af 2020.

Hertil kommer, at Radius er i gang med at outsource hele sin it-infrastruktur i et stort projekt til næsten en halv milliard kroner, hvor selskabet vil have en ekstern leverandør til at drifte platforme og infrastruktur.

Det kan du læse mere om her: Stort dansk elselskab bygger splinterny it-organisation: Outsourcer hele infrastrukturen for 480 millioner kroner.

Læs også:

Stort dansk elselskab bygger splinterny it-organisation: Outsourcer hele infrastrukturen for 480 millioner kroner

Systematic vinder femårig it-opgave hos Ørsted

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS