I gang med kæmpe it-projekt: Ørsted sælger hele Radius for 21,3 milliarder kroner

Energiselskabet Ørsted sælger hele distributionsforretningen Radius, der er i fuld gang med at opbygge egen it-organisation for flere hundrede millioner kroner.

Artikel top billede

Energiselskabet Ørsted sælger hele el-distributionsforretningen Radius til SEAS-NVE, meddeler selskabet i denne fondsbørsmeddelelse.

SEAS-NVE betaler 21,3 milliarder kroner for selskabet.

Salget kommer efter, at Ørsted gennem et stykke tid har været i gang med at udskille Radius som selvstændigt selskab.

Det har ikke mindst betydet, at Radius med omkring en million sjællandske el-kunder er i fuld gang med at opbygge sin egen it-organisation, som efter planen skal være plads i begyndelsen af 2020.

Hertil kommer, at Radius er i gang med at outsource hele sin it-infrastruktur i et stort projekt til næsten en halv milliard kroner, hvor selskabet vil have en ekstern leverandør til at drifte platforme og infrastruktur.

Det kan du læse mere om her: Stort dansk elselskab bygger splinterny it-organisation: Outsourcer hele infrastrukturen for 480 millioner kroner.

Læs også:

Stort dansk elselskab bygger splinterny it-organisation: Outsourcer hele infrastrukturen for 480 millioner kroner

Systematic vinder femårig it-opgave hos Ørsted

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S