Facebook arbejder i hemmelighed på digitale briller der skal erstatte din smartphone

I al hemmelighed har Facebook angiveligt indledt et samarbejde med Ray-Ban om at udvikle digitale briller, der skal erstatte smartphonen i fremtiden.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Verdens største sociale medie har allerede bredt sig udover den finansielle verden, men nu tager Facebook tilsyneladende kampen op mod smartphone-producenterne.

Ifølge det amerikanske medie CNBC, har Facebook indledt et samarbejde med solbrilleproducenten Ray-Ban.

De to virksomheder skal udvikle et par digitale biller og projektet går under navnet Orion.

Læs også: Her er Intels nye 'smart glasses' - har droppet kameraet og indbygget en lille laser-projektor

Facebook vil angiveligt udvikle et par augmented-reality briller, der altså i fremtiden skal kunne erstate din telefon.

Men projektet har lange udsigter. Facebook regner ikke med at præsentere noget før 2023 eller endda 2025, lyder det fra kilder tæt på processen.

Facebook er langt fra den første virksomhed, der har arbejdet på intelligente briller. De fleste kender formentlig Googles forsøg på et sæt briller med en indbygget skræm.

Derudover kom det frem i 2016, at Apple også arbejde på et lignende projekt.

Læs også: Hemmeligt Apple-projekt: Vil producere digitale briller

Det er dog ikke gået lige godt med de digitale brille-projkter tidligere. Google havde i lang tid en klar vision om at storsælge af sine digitale briller til private forbrugere.

Selskabet fik dog knald på brillen med beskyldninger om, at Google Glasses med et indbygget kamera var intimiderende i privatsfæren, og designet var klodset.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura