Facebook arbejder i hemmelighed på digitale briller der skal erstatte din smartphone

I al hemmelighed har Facebook angiveligt indledt et samarbejde med Ray-Ban om at udvikle digitale briller, der skal erstatte smartphonen i fremtiden.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Verdens største sociale medie har allerede bredt sig udover den finansielle verden, men nu tager Facebook tilsyneladende kampen op mod smartphone-producenterne.

Ifølge det amerikanske medie CNBC, har Facebook indledt et samarbejde med solbrilleproducenten Ray-Ban.

De to virksomheder skal udvikle et par digitale biller og projektet går under navnet Orion.

Læs også: Her er Intels nye 'smart glasses' - har droppet kameraet og indbygget en lille laser-projektor

Facebook vil angiveligt udvikle et par augmented-reality briller, der altså i fremtiden skal kunne erstate din telefon.

Men projektet har lange udsigter. Facebook regner ikke med at præsentere noget før 2023 eller endda 2025, lyder det fra kilder tæt på processen.

Facebook er langt fra den første virksomhed, der har arbejdet på intelligente briller. De fleste kender formentlig Googles forsøg på et sæt briller med en indbygget skræm.

Derudover kom det frem i 2016, at Apple også arbejde på et lignende projekt.

Læs også: Hemmeligt Apple-projekt: Vil producere digitale briller

Det er dog ikke gået lige godt med de digitale brille-projkter tidligere. Google havde i lang tid en klar vision om at storsælge af sine digitale briller til private forbrugere.

Selskabet fik dog knald på brillen med beskyldninger om, at Google Glasses med et indbygget kamera var intimiderende i privatsfæren, og designet var klodset.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job