Facebook arbejder i hemmelighed på digitale briller der skal erstatte din smartphone

I al hemmelighed har Facebook angiveligt indledt et samarbejde med Ray-Ban om at udvikle digitale briller, der skal erstatte smartphonen i fremtiden.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Verdens største sociale medie har allerede bredt sig udover den finansielle verden, men nu tager Facebook tilsyneladende kampen op mod smartphone-producenterne.

Ifølge det amerikanske medie CNBC, har Facebook indledt et samarbejde med solbrilleproducenten Ray-Ban.

De to virksomheder skal udvikle et par digitale biller og projektet går under navnet Orion.

Læs også: Her er Intels nye 'smart glasses' - har droppet kameraet og indbygget en lille laser-projektor

Facebook vil angiveligt udvikle et par augmented-reality briller, der altså i fremtiden skal kunne erstate din telefon.

Men projektet har lange udsigter. Facebook regner ikke med at præsentere noget før 2023 eller endda 2025, lyder det fra kilder tæt på processen.

Facebook er langt fra den første virksomhed, der har arbejdet på intelligente briller. De fleste kender formentlig Googles forsøg på et sæt briller med en indbygget skræm.

Derudover kom det frem i 2016, at Apple også arbejde på et lignende projekt.

Læs også: Hemmeligt Apple-projekt: Vil producere digitale briller

Det er dog ikke gået lige godt med de digitale brille-projkter tidligere. Google havde i lang tid en klar vision om at storsælge af sine digitale briller til private forbrugere.

Selskabet fik dog knald på brillen med beskyldninger om, at Google Glasses med et indbygget kamera var intimiderende i privatsfæren, og designet var klodset.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job