På trods af amerikanske sanktioner: Huawei vil i dag lancere verdens hurtigste 5G-telefon

Huawei kan senere i dag præsentere verdens hurtigste 5G-telefon, men en række amerikanske sanktioner betyder, at det er uvist, hvilken fremtid telefonen får.

Artikel top billede

Den omstridte kinesiske smartphoneproducent Huawei vil torsdag introducere telefonen Mate 30, der efter alt at dømme bliver verdens indtil videre kraftigste og hurtigste 5G-telefon.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Lanceringen finder sted i den sydtyske storby München, men selvom bliver præsenteret i Europa, så er det ifølge Reuters endnu uklart, hvilken skæbne den nye telefon vil få på det europæiske marked.

Skæbnen vil i høj grad afhænge af udfaldet, at det forbud, som de amerikanske myndigheder har udstedt mod Huawei og andre kinesiske teknologiproducenter.

Læs også: Huawei får dispensation i USA i sidste øjeblik: Men Trump vil ikke 'lave forretninger' med Huawei

Kan miste Android-adgang

De amerikanske sanktioner kan blandt andet få den konsekvens, at Huawei ikke kan få adgang til den fulde udgave af Googles mobilstyresystem, Android, hvilket ifølge Reuters blandt andet vil betyde, at telefonen ikke kan understøtte apps fra Googles officielle app-butik, Google Play.

Ifølge tele- og medieanalytiker Paolo Pescatore bliver lanceringen af Mate 30 derfor den mest interessante Huawei-lancering nogensinde.

”På trods af alle de bekymringer og udfordringer, der møder Huawei, så forbliver selskabet trodsigt og det fortsætter ufortrødent sin fremmarch,” siger Paolo Pescatore til Reuters.

Mate 30 vil blive udstyret med selskabets Kirin 990 processor, der ifølge Huawei selv er mere kraftfuld end de 5G-telefoner med Qualcomms processorer, som er på markedet i dag.

Læs også: Til morgenmad med Huawei: Her er de tre vigtigste pointer, som jeg fik med fra mødet

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg