Styrelse bortviser tre nye personer i sag om formodet svindel med it-systemer

Bygningsstyrelsen har bortvist yderligere tre medarbejdere i en sag om formodet svindel med indkøb af iPads, der angiveligt blev forsøgt skjult på regninger fra Kemp & Lauritzen.

Artikel top billede

Bygningsstyrelsen forbereder nu at bortvise tre medarbejdere i en sag om formodet svindel med indkøb af it-udstyr. Det oplyser styrelsen i en pressemeddelelse.

I sagen formodes det, at blandt andet køb af iPads for 175.000 er blevet camoufleret på regninger fra el-installatøren Kemp & Lauritzen.

Så sent som i juni bortviste styrelsen fem medarbejdere i samme sag, og el-installatøren Kemp & Lauritzen har ligeledes tidligere bortvist fire medarbejdere i sagen.

Læs også: Kemp & Lauritzen bortviser fire ansatte efter mistanke om svindel med it-indkøb

Kan ende med politianmeldelse

Ifølge pressemeddelelsen vil styrelsen nu indlede afhøringer af de tre medarbejdere med henblik på bortvisning.

Det sker efter, at Kammeradvokaten har færdiggjort en undersøgelse sagen.

Styrelsen oplyser i pressemeddelelsen, at sagen kan ende med en politianmeldelse.

“Det er en alvorlig sag, og nu hvor Kammeradvokaten har sat punktum i sin undersøgelse af sagen, fokuserer vi på at gøre alt, hvad vi kan for at undgå gentagelser i fremtiden. Derfor har vi også bedt Deloitte gennemgå vore systemer og processer. Denne gennemgang har ikke afdækket væsentlige afvigelser i forhold til lignende styrelser," siger Rasmus Brandt Lassen, direktør i Bygningsstyrelsen, ifølge pressemeddelelsen.

Blev opdaget it-system

Svindlen blev ifølge Kemp & Lauritzen opdaget, fordi selskabets
it-systemer identificerede uregelmæssighederne.

“Jeg kan se, at der er nogle, som har forsøgt at omgå vores systemer, og vi kan se, at der er indkøbt noget it-udstyr, som er blevet faktureret videre til kunden som noget andet end det it-udstyr, som det i virkeligheden er,” sagde Peter Kaas Hammer, administrerende direktør hos Kemp & Lauritzen til erhvervsmediet Finans tidligere på året.

Ifølge Peter Kaas Hammer blev Kemp & Lauritzen opmærksom på sagen den 12. april 2019.

Læs også: It-systemer opdagede svindel i Bygningsstyrelsen: Telefoner og iPads blev skjult på regninger

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura