Nets anmeldt til bagmandspolitiets for at misbruge sin dominerende position

Konkurrence- og forbrugerstyrelsen har anmeldt det nu Nets-ejet selskab Teller for at misbruge sin dominerende position.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Den danske betalingsgigant Nets er blevet anmeldt til SØiK, der i daglig tale er kendt som bagmandspolitiet.

Det oplyser Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen i en pressemeddelelse.

“Nets’ datterselskab, Teller, havde en dominerende position på markedet, og dermed havde virksomheden et særligt ansvar for ikke at skade konkurrencen.

Teller gav betydelige rabatter mod at kunderne skulle dække hele eller en betydelig del af deres indløsning af internationale betalingskort hos Teller. Det kunne gøre det svært for Tellers konkurrenter at komme ind på markedet,” skriver styrelsen.

Læs også: Konkurrencerådet anmelder Nets til politiet

Anklages for at give ulovlige rabatter
Datterselskabet Teller mistænkes for at have misbrugt sin position på markedet for betalingskortindløsninger i perioden 2012-2016.

Myndighederne mener at Teller har misbrugt rabatter til at holde konkurrenter ude af markedet for indløsning af betalingskort.

Allerede i 2018 blev Nets anmeldt til bagmandspolitiet for Tellers ageren på markedet, men Nets valgte med det samme at anke afgørelsen.

Vi er helt uenige i afgørelsen – både den juridiske præmis og det faktuelle grundlag afgørelsen er truffet på.

Markedet for betalinger har i en årrække været kendetegnet ved internationalisering, stigende konkurrence og faldende priser,” lød det dengang fra Nets til Børsen.

Læs også: Top-ledelsen i Nets kan have scoret store gevinster på aftaler, som nu er meldt til politiet

Men nu slår Konkurrenceankenævnet altså fast, at politiet skal undersøge sagen nærmere.

“Konkurrenceankenævnet har nu bekræftet, at Teller misbrugte sin dominerende stilling. Konkurrencerådet har besluttet, at sagen skal anmeldes til SØIK, og det vil vi nu gøre.”

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job