Nets anmeldt til bagmandspolitiets for at misbruge sin dominerende position

Konkurrence- og forbrugerstyrelsen har anmeldt det nu Nets-ejet selskab Teller for at misbruge sin dominerende position.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Den danske betalingsgigant Nets er blevet anmeldt til SØiK, der i daglig tale er kendt som bagmandspolitiet.

Det oplyser Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen i en pressemeddelelse.

“Nets’ datterselskab, Teller, havde en dominerende position på markedet, og dermed havde virksomheden et særligt ansvar for ikke at skade konkurrencen.

Teller gav betydelige rabatter mod at kunderne skulle dække hele eller en betydelig del af deres indløsning af internationale betalingskort hos Teller. Det kunne gøre det svært for Tellers konkurrenter at komme ind på markedet,” skriver styrelsen.

Læs også: Konkurrencerådet anmelder Nets til politiet

Anklages for at give ulovlige rabatter
Datterselskabet Teller mistænkes for at have misbrugt sin position på markedet for betalingskortindløsninger i perioden 2012-2016.

Myndighederne mener at Teller har misbrugt rabatter til at holde konkurrenter ude af markedet for indløsning af betalingskort.

Allerede i 2018 blev Nets anmeldt til bagmandspolitiet for Tellers ageren på markedet, men Nets valgte med det samme at anke afgørelsen.

Vi er helt uenige i afgørelsen – både den juridiske præmis og det faktuelle grundlag afgørelsen er truffet på.

Markedet for betalinger har i en årrække været kendetegnet ved internationalisering, stigende konkurrence og faldende priser,” lød det dengang fra Nets til Børsen.

Læs også: Top-ledelsen i Nets kan have scoret store gevinster på aftaler, som nu er meldt til politiet

Men nu slår Konkurrenceankenævnet altså fast, at politiet skal undersøge sagen nærmere.

“Konkurrenceankenævnet har nu bekræftet, at Teller misbrugte sin dominerende stilling. Konkurrencerådet har besluttet, at sagen skal anmeldes til SØIK, og det vil vi nu gøre.”

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S