Apple flytter Mac-produktion til USA

Fremover vil Apple fremstille sin dyreste Mac-maskiner i hjemlandet frem for i Kina.

Artikel top billede

Efter flere måneders antydninger om at Apple vil fremstille deres dyreste og mest avancerede desktop-maskine, Mac Pro, i Shanghai, Kina, lyder det nu, at selskabet vil producere Mac Pro-serien i USA.

Det skriver teknologimediet Techcrunch.

Apples Mac Pro maskiner skal fremover sammenstykkes i Austin, i sydstaten Texas med delkomponenter fra øvrige stater som Arizona, Maine, New Mexico, New York, Oregon, Pennsylvania og Vermont.

I en pressemeddelelse takker administrerende direktør Tim Cook, den nuværende amerikanske regering for

”Mac Pro er Apples kraftigste maskine nogensinde og vi er stolte af at fremstille den i Austin. Vi takker regeringen for deres support til at skabe denne mulighed,” siger han og fortsætter:

”Vi tror på amerikanske innovation. Derfor er ethvert Apple produkt designet og udviklet i USA, og skabt af dele fra 36 stater, som understøtter 450.000 stillinger hos amerikanske leverandører, og vi fortsætter med at vokse her.”

Apple træk kommer i kølvandet på flere henstillinger fra blandt andet den amerikanske præsident Donald Trump. I sine tweet lod han i juli Apple forstå, at toldbarrierer vil komme på spil, hvis Mac Pro-serien blev etableret i Kina: ”Skab dem i USA. Ingen told!” lød beskeden.

For Apple betyder den amerikanske produktion en aftagende afhængighed til sine kinesiske fabriker, hvis leverancer trues af den verserende handelskrig mellem USA og Kina.

Se også: Tim Cook møder Trump i Det Hvide Hus: Apple kan blive alvorligt klemt i handelskrig med Kina

Læses lige nu

    Annonce

    PensionDanmark

    Digital Risk Manager til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse