Tim Cook møder Trump i Det Hvide Hus: Apple kan blive alvorligt klemt i handelskrig med Kina

Senere i dag mødes to af verdens mest magtfulde mænd i Det Hvide Hus i Washington. Apple-boss Tim Cook og Donald Trump skal efter sigende tale om den forestående handelsekrig mellem Kina og USA.

Artikel top billede

Den ulmende handelskrig mellem to af verdens største økonomier kan vise sig at få store konsekvenser for en af klodens mægtigste techvirksomheder, Apple.

Derfor er der senere i dag indkaldt til møde i det ovale værelse i Det Hvide Hus, hvor de forenede staters præsident, Donald Trump, vil tage i mod lederen af techimperiet, Apple. Det skriver Bloomberg.

Læs mere her: Bombe under iPhonen: Efter valget af Trump kommer Kina med trusler mod Apple

De to magtfulde mænd skal for lukkede døre diskutere konsekvensen af en forestående handelskrig mellem Kina og USA, hvor de to nationer lægger straftold på en række afgørende varer.

En af de virksomheder, der kan komme i klemme, er Apple, der for et stykke tid siden kunne læse i et kinesisk medie, at netop de var udpeget som en af de virksomheder, der ville tage mest skade under en handelskrig.

Læs mere her: AI-forskere råber vagt i gevær over potentiel udvikling af dræberrobotter i Sydkorea

Mødet i dag kommer som en opfølgning på gårsdagens middag for den franske præsident, der i disse dage gæster USA.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S