Telenor indvier Skandinaviens største 5G-pilotforsøg

Dusinvis af norske Telenor-brugere vil få alle deres opkoblede enheder opgraderet til 5G-udstyr.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

I den norske by Elverum nord for Oslo i Norge, vil indbyggerne i de kommende dage få adgang til det lynhurtige 5G-netværk.

Byen danner ramme om Telenors – og skandinaviens – største 5G-pilotprojekt, hvor 5G-infrastrukturen afprøves fra netværkssiden og ud til slutbrugerne.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

I alt 50 pilotbrugere bliver koblet op det lynhurtige mobilnetværk, både over mobiltelefonen, men også over andre enheder som bredbåndsroutere, smart-home enheder og fjernsyn.

”Det er en historisk milepæl vi er svært stolte af. Det sidste år har vi testet og eksperimenteret med 5G og nu tager vi teknologien et skridt videre. Vi til tilmed invitere en stribe nye pilotbrugere på sigt, så flere af indbyggerne i Elverum kan teste, udforske og eksperimentere med fremtidens supernet sammen med os,”, siger Telenors administrerende direktør i Norge, Petter-Børre Furberg.

Telenors 5G-udstyr er leveret og installeret af svenske Ericsson.

Se også: Telenor og Telia går i luften med 5G-netværk i Danmark: Her er de første master

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S