Professor: Danmark er i en uholdbar situation i strid mellem ATP og KMD

De danske politikere har bragt sig i en uheldig position i striden mellem ATP og KMD, mener professor.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Dan Jensen)

Det er en uholdbar situation, at de danske pensionsudbetalinger skal være afhængig af et privat selskab som KMD, lyder det fra tidligere professor ved Aalborg Universitet, Pernille Kræmmergaard, til Finans.

Det sker som reaktion på den langvarige ballade mellem ATP og KMD, som i foråret fik ATP til at stoppe med at betale de løbende regninger til KMD for håndteringen af pensionerne.

Computerworld kunne i foråret afsløre, at bestyrelsen for Udbetaling Danmark - der hører under ATP - havde meddelt KMD, at ATP ville stoppe med at betale regningerne for pensions-håndteringen fra marts.

Det kan du læse mere om her: Slagsmål mellem ATP og KMD om stort offentligt it-system eskalerer: Nu truer KMD med at lukke for kommuners adgang til Social Pension.

Det skete som led i den langvarige strid mellem KMD og ATP om levering af et nyt pensionssystem, der skal afløse det nuværende.

KMD vandt også denne kontrakt, men blev fyret af ATP i foråret 2017.

ATP beskyldte dengang blandt andet KMD for at spekulere i forsinkelsen, i det KMD tjener betydeligt flere penge på at levere det gamle system end det nye.

ATP har siden præsenteret KMD for erstatningskrav på næsten 1,2 milliarder kroner, mens KMD blankt har afvist ATP’s ret til at ophæve kontrakten og efterfølgende har rettet modkrav mod ATP.

Pernille Kræmmergaard siger til avisen, at der er tale om så kritiske systemer, at det er uheldigt at overlade dem til private leverandører.

“Jeg synes, at ministeren [beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S), red] og det politiske niveau har et problem. De har ikke kontrol over denne sag. Ministeren kan jo ikke bestemme, hvordan en privat virksomhed skal agere i denne sag. Og han kan jo heller ikke rigtig gå ind og blande sig i ATP’s håndtering af sagen. Det skulle have haft politisk bevågenhed på et meget tidligere tidspunkt, så man slet ikke var havnet i denne tilspidsede situation,« siger hun.

Peter Hummelgaard har fornylig sendt brev til både ATP og KMD om krisen omkring systemet.

Det kan du læse mere om her: Minister skrider ind i strid mellem ATP og KMD: Frygter at KMD vil stoppe udbetaling af pensioner på grund af manglende betalinger fra ATP

KMD har forsikret, at selskabet vil fortsætte med at drive systemet.

"For KMD er der ingen tvivl om, at virksomheder har et særligt ansvar, når de driver eller ejer kritiske systemer, der understøtter velfærdsstaten. Som ansvarlig leverandør af kritisk infrastruktur har vi naturligvis ingen intentioner om at standse leveringen af det eksisterende pensionssystem, selvom der ikke betales for driften af det," meddelte KMD i sidste uge til Computerworld.

Læs også: Derfor er ATP stoppet med at betale regningerne til KMD

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S