Et liv i it-branchen er ekstra 15 mio. værd

Et helt arbejdsliv i it-branchen giver cirka 15 millioner kroner mere på bundlinien end gennemsnittet på arbejdsmarkedet. Lønmæssigt kan en karriere i it-branchen stadig godt betale sig, for alt tyder på, at it-branchens lønfest ikke er slut, selv om der er lidt længere mellem snapsene end tidligere.

Selvom forgyldningen på senhalvfemsernes it-lønninger er ved at være slidt af og nu nærmer sig niveauet for arbejdsmarkedets generelle lønudvikling, kan en karriere i it-branchen stadig godt betale sig.

En udregning viser, at 35 års arbejdsliv i it-branchen på branchens gennemsnitsløn giver i omegnen af 15 millioner kroner mere i livsindkomst i forhold til et liv på arbejdsmarkedets gennemsnitsløn.

Udregningen er en ren fremskrivning baseret på 2002-tal for gennemsnitsløn og -lønstigningstakt og tager ikke hensyn til, hvornår man træder ind på arbejdsmarkedet og uddannelsesomkostninger. Men tendensen er klar.

Uddannelse er penge værd

Det er stadig de tunge kompetencer og de længste uddannelser, der skaffer de store tal på lønchecken.

- De bedst uddannede vil altid være højere lønnet - også i it-branchen. Til gengæld vil it-folk i mere rutineprægede funktioner med korte uddannelser opleve, at deres løn nærmer sig resten af arbejdsmarkedets. Deres job står også først i rækken, når vi taler offshoreoutsourcing, siger Tom Togsverd, direktør i ITEK.

I årets Computerworld Lønstatistik er it-lønnen steget fem procent siden sidste år, så den nu er 37.029 kroner om måneden i gennemsnit.

Danmarks Statistiks nyeste tal er fra 2002. Da var gennemsnitslønnen på det samlede danske arbejdsmarked 30.835 kroner.

I det lys er it-lønfesten ikke slut, selvom der er lidt længere mellem snapsene.

- It-ansatte har typisk haft et højere udgangspunkt i forhold til resten af arbejdsmarkedet, så det kan stadig godt betale sig at være it-ansat. Lønniveauet vil stadig være højt for it-folk med universitetsuddannelser, så jeg vil anbefale folk at tage de lange uddannelser og trygt søge it-fagene, siger Tom Togsverd.

Stor værditilvækst

Danmarks Statistiks Nøgletal om Informationssamfundet giver en del af forklaringen på, hvorfor it-arbejde aflønnes bedre.

Den værditilvækst, som it-folk skaber til virksomheden, er større end den, de fleste andre faggrupper tilfører med deres arbejde.

- It-folk tjener simpelthen flere kroner hjem til virksomheden end så mange andre. Tandlæger tjener mere end havnearbejdere, og sådan vil det sikkert også være om 25 år. Så udsigterne til, at it-ansatte også på langt sigt vil være bedre lønnet end så mange andre, er gode. Vi kan jo se, at selv i krisetider går lønudviklingen for it-folk hurtigere, siger faglig sekretær i Prosa, Steen Andersen.

Uanset at kvinder, der beskæftiger sig med it, også er en del af det mønster, er de lønmæssigt langt bagefter deres mandlige kolleger.

En it-kvinde tjener i snit 7.000 kroner mindre om måneden end en it-mand, viser Computerworlds undersøgelse.

Denne artikel stammer fra den trykte udgave af Computerworld, som fredag bringer mere om løn-udviklingen i it-branchen samt særtillægget "Løn - Kursus - Karriere"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S