Dansker bliver nordisk COO i SAP efter 26 år i koncernen: "SAP har en ånd, der er svær at beskrive, men som vi har formået at holde fast på i alle de år"

Interview: I 26 år har Helle Dochedahl, der netop er blevet udnævnt til COO for hele SAP's nordiske forretning, arbejdet for den tyske ERP-gigant. Hun har ofte aktivt skulle tage stilling til SAP-karrieren, men har nu været med på en ifølge hende spændende rejse fra startup til en global virksomhed. "Da jeg begyndte i SAP, regnede jeg med, at jeg skulle være der i fem år," siger hun.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs stort interview med SAP's nye nordiske COO
  • Derfor har Helle Dochedahl været hos SAP i 26 år
  • Sådan har kulturen ændret sig hos SAP i de seneste 26 år
  • Derfor har Helle Dochedahl haft succes hos SAP
  • Helle Dochedahls svar på hvorfor flere danskere er røget til tops i SAP
1.436
7:15 min
Helle Dochedahl er netop rykket endnu et skridt op i hierakiet i den tyske ERP-gigant SAP, hvor hun har været i de seneste 26 år. Fra i dag er hun ny COO for hele den nordiske forretning.

Det kan du læse mere om her: SAP udnævner dansk veteran til COO for hele Norden: Her er hendes hovedopgave.

Hun kommer fra en stilling som direktør før SAP’s EMEA-center for såkaldt ‘excellence and presales’.

Helle Dochedahl har været i SAP fra dengang selskabets direktør hed Hasso Plattner og antallet af medarbejdere 'kun' var 3.000.

Selvom hun nu har været i virksomheden siden begyndelsen af 1990'erne var det ikke altid planen, fortæller hun til Computerworld.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)