Dansker bliver nordisk COO i SAP efter 26 år i koncernen: "SAP har en ånd, der er svær at beskrive, men som vi har formået at holde fast på i alle de år"

Interview: I 26 år har Helle Dochedahl, der netop er blevet udnævnt til COO for hele SAP's nordiske forretning, arbejdet for den tyske ERP-gigant. Hun har ofte aktivt skulle tage stilling til SAP-karrieren, men har nu været med på en ifølge hende spændende rejse fra startup til en global virksomhed. "Da jeg begyndte i SAP, regnede jeg med, at jeg skulle være der i fem år," siger hun.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs stort interview med SAP's nye nordiske COO
  • Derfor har Helle Dochedahl været hos SAP i 26 år
  • Sådan har kulturen ændret sig hos SAP i de seneste 26 år
  • Derfor har Helle Dochedahl haft succes hos SAP
  • Helle Dochedahls svar på hvorfor flere danskere er røget til tops i SAP
1.436
7:15 min
Helle Dochedahl er netop rykket endnu et skridt op i hierakiet i den tyske ERP-gigant SAP, hvor hun har været i de seneste 26 år. Fra i dag er hun ny COO for hele den nordiske forretning.

Det kan du læse mere om her: SAP udnævner dansk veteran til COO for hele Norden: Her er hendes hovedopgave.

Hun kommer fra en stilling som direktør før SAP’s EMEA-center for såkaldt ‘excellence and presales’.

Helle Dochedahl har været i SAP fra dengang selskabets direktør hed Hasso Plattner og antallet af medarbejdere 'kun' var 3.000.

Selvom hun nu har været i virksomheden siden begyndelsen af 1990'erne var det ikke altid planen, fortæller hun til Computerworld.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen