Simcorp-topchef Klaus Holse sætter sig for bordenden i det danske lønløsnings-selskab Zenegy

Simcorps administrerende direktør, Klaus Holse, bliver ny bestyrelsesformand for det danske løn-firma Zenegy.

Artikel top billede

Topchef for danske Simcorp, Klaus Holse, indtræder som bestyrelsesformand for den danske startup Zenegy.

Her afløser han Johannus Egholm Hansen, der nu bliver næstformand i bestyrelsen.

Klaus Holse vil som nye mand i den højryggede stol for bordenden i bestyrelseslokalet blandt andet fokusere på at få Zenegy-løsningen bragt ud over landegrænserne.

“Kombinationen af rig funktionalitet for både medarbejdere og virksomheder er ikke set før. Zenegy har haft sit danske gennembrud og er langt mere end blot et simpelt lønprogram. Nu skal Zenegy skaleres internationalt, og der vil jeg gerne bidrage,” siger topchefen.

Bag Zenegy står e-conomic-rigmanden Jacob Wandt samt den tidligere e-conomic-direktør Jes Tækker Brinch.

Jacob Wandt solgte e-conomic i 2013 for 761 millioner kroner og købte sig for nogle af pengene ind i Zenegy, der er stiftet af Jes Tækker Brinch, der er i dag er administrerende direktør.

I foråret købte Dansk Bank 11 procent af Zenegy, der løbende har været genstand for bejlerier fra en række venture- og kapitalfonde.

Danske Bank har blandt andet planer om at udnytte ejerskabet til udvikling af løsninger til bankens erhvervskunder.

Det kan du læse mere om her: Danske Bank køber 11 procent af danske Zenegy for to-cifret millionbeløb: Dataløsning skal anvendes til erhvervskunder.

”Jeg har altid beskæftiget mig med software og business applications, hvilket har givet en god forståelse af corporate målgruppen samt international erfaring. Derfor tror jeg, at jeg kan hjælpe Zenegy med den ekspansion de står over for. Samtidig får jeg en masse inspiration af at være en del af den energi og innovationskraft, der er kendetegnende for de mennesker bag Zenegy,” siger Klaus Holse.

Direktør og stifter Jes Tækker Brinch siger, at Zenegy nu for alvor har kig på de internationale markeder.

“Vi har modnet vores produkt massivt siden Danske Bank kom ind og nu skal vi for alvor i gang med at bevæge os ud over Danmarks grænser og også sparke døre ind til de lidt større virksomheder,” siger han.

“Det er hos de store virksomheder, der virkelig ligger en gevinst, blandt andet i form af vores HR-platform, og her spiller Klaus Holses erfaringer og strategiske indblik selvfølgelig en essentiel rolle,” siger han.

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice