Simcorp-topchef Klaus Holse sætter sig for bordenden i det danske lønløsnings-selskab Zenegy

Simcorps administrerende direktør, Klaus Holse, bliver ny bestyrelsesformand for det danske løn-firma Zenegy.

Artikel top billede

Topchef for danske Simcorp, Klaus Holse, indtræder som bestyrelsesformand for den danske startup Zenegy.

Her afløser han Johannus Egholm Hansen, der nu bliver næstformand i bestyrelsen.

Klaus Holse vil som nye mand i den højryggede stol for bordenden i bestyrelseslokalet blandt andet fokusere på at få Zenegy-løsningen bragt ud over landegrænserne.

“Kombinationen af rig funktionalitet for både medarbejdere og virksomheder er ikke set før. Zenegy har haft sit danske gennembrud og er langt mere end blot et simpelt lønprogram. Nu skal Zenegy skaleres internationalt, og der vil jeg gerne bidrage,” siger topchefen.

Bag Zenegy står e-conomic-rigmanden Jacob Wandt samt den tidligere e-conomic-direktør Jes Tækker Brinch.

Jacob Wandt solgte e-conomic i 2013 for 761 millioner kroner og købte sig for nogle af pengene ind i Zenegy, der er stiftet af Jes Tækker Brinch, der er i dag er administrerende direktør.

I foråret købte Dansk Bank 11 procent af Zenegy, der løbende har været genstand for bejlerier fra en række venture- og kapitalfonde.

Danske Bank har blandt andet planer om at udnytte ejerskabet til udvikling af løsninger til bankens erhvervskunder.

Det kan du læse mere om her: Danske Bank køber 11 procent af danske Zenegy for to-cifret millionbeløb: Dataløsning skal anvendes til erhvervskunder.

”Jeg har altid beskæftiget mig med software og business applications, hvilket har givet en god forståelse af corporate målgruppen samt international erfaring. Derfor tror jeg, at jeg kan hjælpe Zenegy med den ekspansion de står over for. Samtidig får jeg en masse inspiration af at være en del af den energi og innovationskraft, der er kendetegnende for de mennesker bag Zenegy,” siger Klaus Holse.

Direktør og stifter Jes Tækker Brinch siger, at Zenegy nu for alvor har kig på de internationale markeder.

“Vi har modnet vores produkt massivt siden Danske Bank kom ind og nu skal vi for alvor i gang med at bevæge os ud over Danmarks grænser og også sparke døre ind til de lidt større virksomheder,” siger han.

“Det er hos de store virksomheder, der virkelig ligger en gevinst, blandt andet i form af vores HR-platform, og her spiller Klaus Holses erfaringer og strategiske indblik selvfølgelig en essentiel rolle,” siger han.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job