Danske Bank køber 11 procent af danske Zenegy for to-cifret millionbeløb: Dataløsning skal anvendes til erhvervskunder

Danske Bank køber 11 procent af det danske løn-firma Zenegy med e-conomic-rigmanden Jacob Wandt i spidsen. Se planen for købet her.

Artikel top billede

Danske Bank køber 11 procent af det danske it-firma Zenegy, der er ejet af e-conomic-rigmanden Jacob Wandt samt den tidligere e-conomic-direktør og stifter Jes Tækker Brinch.

Dansk Bank lægger et tocifret millionbeløb på bordet for ejerandelen af Zenegy, der meddeler, at der har været stor interesse for selskabet fra både venture- og kapitalfonde i den seneste tid.

Danske Bank har planer om at udnytte medejerskabet af Zenegy med fokus på især selskabets erhvervskunder.

Det skal blandt andet ske ved at udnytte Zenegys datadrevne lønplatform til at ‘digitalisere og automatisere en række manuelle arbejdsgange,” meddeler banken.

Zenegy-systemet bygger på meget høj udnyttelse af data.

“Og med en ekstrem fokus på datadrevet produktudvikling har Zenegy allerede udviklet sig til at blive brugt til langt mere end blot et lønprogram i de mellemstore og store virksomheder,” meddeler selskabet.

Der vil med Danske Bank som ejer nu bliver sat ekstra skub i udviklingsarbejdet, meddeler parterne.

“Fremadrettet er det blandt andet planen, at Zenegy bliver en del af Danske Banks finansielle platform District, hvor virksomhederne kan samle deres finansielle data ét sted,” hedder det.

Jacob Wandt solgte i 2013 e-conomic for 761 millioner kroner. Han overtog siden 48 procent af Zenegy, der blev stiftet af Jes Brinch.

Det kan du læse mere om her: [url=Jacob Wandt stiftede e-conomic, men i dag er virksomheden hans konkurrent: Der er brug for nytænkning på markedett

Læs også:

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S