Danske Bank køber 11 procent af danske Zenegy for to-cifret millionbeløb: Dataløsning skal anvendes til erhvervskunder

Danske Bank køber 11 procent af det danske løn-firma Zenegy med e-conomic-rigmanden Jacob Wandt i spidsen. Se planen for købet her.

Artikel top billede

Danske Bank køber 11 procent af det danske it-firma Zenegy, der er ejet af e-conomic-rigmanden Jacob Wandt samt den tidligere e-conomic-direktør og stifter Jes Tækker Brinch.

Dansk Bank lægger et tocifret millionbeløb på bordet for ejerandelen af Zenegy, der meddeler, at der har været stor interesse for selskabet fra både venture- og kapitalfonde i den seneste tid.

Danske Bank har planer om at udnytte medejerskabet af Zenegy med fokus på især selskabets erhvervskunder.

Det skal blandt andet ske ved at udnytte Zenegys datadrevne lønplatform til at ‘digitalisere og automatisere en række manuelle arbejdsgange,” meddeler banken.

Zenegy-systemet bygger på meget høj udnyttelse af data.

“Og med en ekstrem fokus på datadrevet produktudvikling har Zenegy allerede udviklet sig til at blive brugt til langt mere end blot et lønprogram i de mellemstore og store virksomheder,” meddeler selskabet.

Der vil med Danske Bank som ejer nu bliver sat ekstra skub i udviklingsarbejdet, meddeler parterne.

“Fremadrettet er det blandt andet planen, at Zenegy bliver en del af Danske Banks finansielle platform District, hvor virksomhederne kan samle deres finansielle data ét sted,” hedder det.

Jacob Wandt solgte i 2013 e-conomic for 761 millioner kroner. Han overtog siden 48 procent af Zenegy, der blev stiftet af Jes Brinch.

Det kan du læse mere om her: [url=Jacob Wandt stiftede e-conomic, men i dag er virksomheden hans konkurrent: Der er brug for nytænkning på markedett

Læs også:

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job