Danske Bank køber 11 procent af danske Zenegy for to-cifret millionbeløb: Dataløsning skal anvendes til erhvervskunder

Danske Bank køber 11 procent af det danske løn-firma Zenegy med e-conomic-rigmanden Jacob Wandt i spidsen. Se planen for købet her.

Artikel top billede

Danske Bank køber 11 procent af det danske it-firma Zenegy, der er ejet af e-conomic-rigmanden Jacob Wandt samt den tidligere e-conomic-direktør og stifter Jes Tækker Brinch.

Dansk Bank lægger et tocifret millionbeløb på bordet for ejerandelen af Zenegy, der meddeler, at der har været stor interesse for selskabet fra både venture- og kapitalfonde i den seneste tid.

Danske Bank har planer om at udnytte medejerskabet af Zenegy med fokus på især selskabets erhvervskunder.

Det skal blandt andet ske ved at udnytte Zenegys datadrevne lønplatform til at ‘digitalisere og automatisere en række manuelle arbejdsgange,” meddeler banken.

Zenegy-systemet bygger på meget høj udnyttelse af data.

“Og med en ekstrem fokus på datadrevet produktudvikling har Zenegy allerede udviklet sig til at blive brugt til langt mere end blot et lønprogram i de mellemstore og store virksomheder,” meddeler selskabet.

Der vil med Danske Bank som ejer nu bliver sat ekstra skub i udviklingsarbejdet, meddeler parterne.

“Fremadrettet er det blandt andet planen, at Zenegy bliver en del af Danske Banks finansielle platform District, hvor virksomhederne kan samle deres finansielle data ét sted,” hedder det.

Jacob Wandt solgte i 2013 e-conomic for 761 millioner kroner. Han overtog siden 48 procent af Zenegy, der blev stiftet af Jes Brinch.

Det kan du læse mere om her: [url=Jacob Wandt stiftede e-conomic, men i dag er virksomheden hans konkurrent: Der er brug for nytænkning på markedett

Læs også:

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS