Danske Bank køber 11 procent af danske Zenegy for to-cifret millionbeløb: Dataløsning skal anvendes til erhvervskunder

Danske Bank køber 11 procent af det danske løn-firma Zenegy med e-conomic-rigmanden Jacob Wandt i spidsen. Se planen for købet her.

Artikel top billede

Danske Bank køber 11 procent af det danske it-firma Zenegy, der er ejet af e-conomic-rigmanden Jacob Wandt samt den tidligere e-conomic-direktør og stifter Jes Tækker Brinch.

Dansk Bank lægger et tocifret millionbeløb på bordet for ejerandelen af Zenegy, der meddeler, at der har været stor interesse for selskabet fra både venture- og kapitalfonde i den seneste tid.

Danske Bank har planer om at udnytte medejerskabet af Zenegy med fokus på især selskabets erhvervskunder.

Det skal blandt andet ske ved at udnytte Zenegys datadrevne lønplatform til at ‘digitalisere og automatisere en række manuelle arbejdsgange,” meddeler banken.

Zenegy-systemet bygger på meget høj udnyttelse af data.

“Og med en ekstrem fokus på datadrevet produktudvikling har Zenegy allerede udviklet sig til at blive brugt til langt mere end blot et lønprogram i de mellemstore og store virksomheder,” meddeler selskabet.

Der vil med Danske Bank som ejer nu bliver sat ekstra skub i udviklingsarbejdet, meddeler parterne.

“Fremadrettet er det blandt andet planen, at Zenegy bliver en del af Danske Banks finansielle platform District, hvor virksomhederne kan samle deres finansielle data ét sted,” hedder det.

Jacob Wandt solgte i 2013 e-conomic for 761 millioner kroner. Han overtog siden 48 procent af Zenegy, der blev stiftet af Jes Brinch.

Det kan du læse mere om her: [url=Jacob Wandt stiftede e-conomic, men i dag er virksomheden hans konkurrent: Der er brug for nytænkning på markedett

Læs også:

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

BI Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S