Microsoft kan være på vej med nyt styresystem - og ny computer med navnet 'Centaurus'

Microsoft ventes at løfte sløret for nyt styresystem og flere nye computere om få timer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der er lagt op til en række præsentationer af nye Surface-produkter, når Microsoft senere onsdag slår dørene op for en stor præsentations-event i New York i USA.

Rygterne svirrer - nogle nok mere troværdige end andre.

En af dem stammer fra den normalt troværdige blogger Evan Blass, skriver vores amerikanske nyhedsbureau.

Ifølge ham vil Microsoft om få timer præsentere en helt ny udgave af styresystemet Windows 10 med navnet Windows 10X.

Den nye version af Windows er blevet særligt udviklet til at håndtere de såkaldte dual-display laptops - altså bærbare computere med to skærme ofte oven på hinanden.

Ifølge Evan Blass vil Windows 10 X køre desktop-applikationerne i containere.

Det vil i givet fald være udtryk for en hel ny tilgang til de virtuelle maskiner fra Microsoft, når det gælder styresystemets håndtering af multitasking.

Bliver måske container-baserede

“Alle, der anvender to eller flere skærme med Windows, ved, at det er muligt at flytte applikations-vinduer mellem skærmene. Det er muligt, at de container-baserede applikationer vil blive langt nemmere at håndtere på de svarere ARM-baserede maskiner,” lyder det fra vores amerikanske nyhedsbureau.

It-mediet The Verge har desuden tidligere peget på, at den container-baserede tilgang vil gøre det nemmere at køre applikationer direkte fra clouden fremfor lokalt fra enheden.

Der findes i dag flere dual-screen computere på markedet, men de er aldrig rigtigt slået igennem.

De tæller blandt andre Lenovos Yoga Book, HP’s Omen 2XS og Asus ZenBook Pro Duo, der har en vandret skærm lige foran tastaturet.

Det ventes, at Microsoft onsdag aften vil præsentere en Surface Pro 7, Surface Laptop 3 og altså måske en dual-screen Surface, som angiveligt vil hedde ‘Centaurus.’

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job