Microsoft kan være på vej med nyt styresystem - og ny computer med navnet 'Centaurus'

Microsoft ventes at løfte sløret for nyt styresystem og flere nye computere om få timer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der er lagt op til en række præsentationer af nye Surface-produkter, når Microsoft senere onsdag slår dørene op for en stor præsentations-event i New York i USA.

Rygterne svirrer - nogle nok mere troværdige end andre.

En af dem stammer fra den normalt troværdige blogger Evan Blass, skriver vores amerikanske nyhedsbureau.

Ifølge ham vil Microsoft om få timer præsentere en helt ny udgave af styresystemet Windows 10 med navnet Windows 10X.

Den nye version af Windows er blevet særligt udviklet til at håndtere de såkaldte dual-display laptops - altså bærbare computere med to skærme ofte oven på hinanden.

Ifølge Evan Blass vil Windows 10 X køre desktop-applikationerne i containere.

Det vil i givet fald være udtryk for en hel ny tilgang til de virtuelle maskiner fra Microsoft, når det gælder styresystemets håndtering af multitasking.

Bliver måske container-baserede

“Alle, der anvender to eller flere skærme med Windows, ved, at det er muligt at flytte applikations-vinduer mellem skærmene. Det er muligt, at de container-baserede applikationer vil blive langt nemmere at håndtere på de svarere ARM-baserede maskiner,” lyder det fra vores amerikanske nyhedsbureau.

It-mediet The Verge har desuden tidligere peget på, at den container-baserede tilgang vil gøre det nemmere at køre applikationer direkte fra clouden fremfor lokalt fra enheden.

Der findes i dag flere dual-screen computere på markedet, men de er aldrig rigtigt slået igennem.

De tæller blandt andre Lenovos Yoga Book, HP’s Omen 2XS og Asus ZenBook Pro Duo, der har en vandret skærm lige foran tastaturet.

Det ventes, at Microsoft onsdag aften vil præsentere en Surface Pro 7, Surface Laptop 3 og altså måske en dual-screen Surface, som angiveligt vil hedde ‘Centaurus.’

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S