Microsoft kan være på vej med nyt styresystem - og ny computer med navnet 'Centaurus'

Microsoft ventes at løfte sløret for nyt styresystem og flere nye computere om få timer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der er lagt op til en række præsentationer af nye Surface-produkter, når Microsoft senere onsdag slår dørene op for en stor præsentations-event i New York i USA.

Rygterne svirrer - nogle nok mere troværdige end andre.

En af dem stammer fra den normalt troværdige blogger Evan Blass, skriver vores amerikanske nyhedsbureau.

Ifølge ham vil Microsoft om få timer præsentere en helt ny udgave af styresystemet Windows 10 med navnet Windows 10X.

Den nye version af Windows er blevet særligt udviklet til at håndtere de såkaldte dual-display laptops - altså bærbare computere med to skærme ofte oven på hinanden.

Ifølge Evan Blass vil Windows 10 X køre desktop-applikationerne i containere.

Det vil i givet fald være udtryk for en hel ny tilgang til de virtuelle maskiner fra Microsoft, når det gælder styresystemets håndtering af multitasking.

Bliver måske container-baserede

“Alle, der anvender to eller flere skærme med Windows, ved, at det er muligt at flytte applikations-vinduer mellem skærmene. Det er muligt, at de container-baserede applikationer vil blive langt nemmere at håndtere på de svarere ARM-baserede maskiner,” lyder det fra vores amerikanske nyhedsbureau.

It-mediet The Verge har desuden tidligere peget på, at den container-baserede tilgang vil gøre det nemmere at køre applikationer direkte fra clouden fremfor lokalt fra enheden.

Der findes i dag flere dual-screen computere på markedet, men de er aldrig rigtigt slået igennem.

De tæller blandt andre Lenovos Yoga Book, HP’s Omen 2XS og Asus ZenBook Pro Duo, der har en vandret skærm lige foran tastaturet.

Det ventes, at Microsoft onsdag aften vil præsentere en Surface Pro 7, Surface Laptop 3 og altså måske en dual-screen Surface, som angiveligt vil hedde ‘Centaurus.’

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S