Magrethe Vestager vil tvinge Broadcom til at ændre adfærd: Nu tager hun endnu hårdere metoder i brug mod it-giganterne

Vestager forsøger nu at anvende en sjældent brugt EU-forordning mod chip-giganten Broadcom.

Artikel top billede

(Foto: Jennifer Jacquemart)

EU’s konkurrencekommissær Margrethe Vestager vil tvinge den amerikanske chipgigant Broadcom til at ændre adfærd allerede før, at en igangværende undersøgelse har fastslået om selskabet har gjort noget forkert.

Det skriver den britiske finansavis Financial Times.

Ifølge Financial Times kan den resolutte indgriben lade sig gøre, fordi Vestager benytter sig af en forordning, der ellers ikke har været anvendt i næsten to årtier.

Det betyder, at EU nu vil kræve, at selskabet i fremtiden ikke stiller krav til sine kunder om, at de ikke må købe deres chip fra andre producenter.

Det skyldes, at Broadcoms praksis på området ifølge EU er udtryk for, at selskabet misbruger sin dominerende position.

Vestager iværksatte undersøgelse

Broadcom har gennem længere tid været beskyldt for at bruge sin position på chip-markedet til at blokere for konkurrenter på denne vis, og derfor iværksætte Margrethe Vestager i sommer en undersøgelse af selskabet.

Ifølge Financial Times ventes det, at Broadcom vil appellere beslutningen, og om nødvendigt føre sagen hele vejen til EU-domstolen.

Financial Times vurderer, at brugen af den særlige forordning er udtryk for, at Margrethe Vestager, der står foran sin anden periode som kommissær, i fremtiden vil føre endnu mere aggressiv kurs over for verdens tech-giganter.

Hvis domstolene siger god for brugen af forordningen, så forventer den britiske avis, at Vestager også vil gøre brug af den i sager mod blandt andet Google og Facebook.

”Vestager har fået appetit på en endnu hårdere håndhævelse af loven. For på trods af hendes hårde arbejde gennem de seneste fem år, har hun indset, at det ikke har været nok til at få selskaber som Google til at ændre praksis,” vurderer Alec Burnside, konkurrenceadvokat fra advokatfirmaet Dechert, til Financial Times.

Læs også: Apple angriber Vestagers skatte-afgørelse: "Den strider imod virkeligheden og sund fornuft"

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos