Topchef stopper hos Bang & Olufsen: Tidligere Logitech- og Blackberry-chef tager over

Svenske Kristian Teär, der har en fortid hos Logitech, Blackberry og Sony, bliver ny topchef for B&O.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den tidligere Telenor-chef Henrik Clausensen stopper som topchef for Bang & Olufsen, og med omgående virkning tager svenske Kristian Teär over.

Det oplyser B&O i en selskabsmeddelelse.

Kristian Teär kommer fra en stilling som vicedirektør i elektronikproducenten Logitech, hvor han i perioden 2015 til 2019 har stået i spidsen for EMEA (Europe, Middle East & Africa).

Derudover har Kristian Teär også været COO hos den canadiske smartphone-pioneer BlackBerry og har ligeledes en fortid hos Sony

"Han har erfaring fra ledende internationale forbrugerelektronikfirmaer, han har solid operationel baggrund, og så er han en stærk og inspirerende leder. Jeg takker samtidig Henrik Clausen for hans indsats for Bang & Olufsen," siger Ole Andersen, bestyrelsesformand for B&O i meddelelsen.

Dårlige økonomiske resultater

Afskeden med Henrik Clausen kommer efter, at B&O har haft en periode med dårlige økonomiske resultateter.

I det seneste kvartalsregnskab oplevede virksomheden en tilbagegang i omsætning på 30 procent og et underskud på 106 millioner kroner.

Før Henrik Clausen kom til B&O var han som administrerende direktør for Telenor i Danmark med til at opbygge selskabets danske forretning.

Læs også:B&O bløder i seneste regnskab: Omsætning styrter med 30 procent samt trecifret millionunderskud

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS