Topchef stopper hos Bang & Olufsen: Tidligere Logitech- og Blackberry-chef tager over

Svenske Kristian Teär, der har en fortid hos Logitech, Blackberry og Sony, bliver ny topchef for B&O.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den tidligere Telenor-chef Henrik Clausensen stopper som topchef for Bang & Olufsen, og med omgående virkning tager svenske Kristian Teär over.

Det oplyser B&O i en selskabsmeddelelse.

Kristian Teär kommer fra en stilling som vicedirektør i elektronikproducenten Logitech, hvor han i perioden 2015 til 2019 har stået i spidsen for EMEA (Europe, Middle East & Africa).

Derudover har Kristian Teär også været COO hos den canadiske smartphone-pioneer BlackBerry og har ligeledes en fortid hos Sony

"Han har erfaring fra ledende internationale forbrugerelektronikfirmaer, han har solid operationel baggrund, og så er han en stærk og inspirerende leder. Jeg takker samtidig Henrik Clausen for hans indsats for Bang & Olufsen," siger Ole Andersen, bestyrelsesformand for B&O i meddelelsen.

Dårlige økonomiske resultater

Afskeden med Henrik Clausen kommer efter, at B&O har haft en periode med dårlige økonomiske resultateter.

I det seneste kvartalsregnskab oplevede virksomheden en tilbagegang i omsætning på 30 procent og et underskud på 106 millioner kroner.

Før Henrik Clausen kom til B&O var han som administrerende direktør for Telenor i Danmark med til at opbygge selskabets danske forretning.

Læs også:B&O bløder i seneste regnskab: Omsætning styrter med 30 procent samt trecifret millionunderskud

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS