Topchef stopper hos Bang & Olufsen: Tidligere Logitech- og Blackberry-chef tager over

Svenske Kristian Teär, der har en fortid hos Logitech, Blackberry og Sony, bliver ny topchef for B&O.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den tidligere Telenor-chef Henrik Clausensen stopper som topchef for Bang & Olufsen, og med omgående virkning tager svenske Kristian Teär over.

Det oplyser B&O i en selskabsmeddelelse.

Kristian Teär kommer fra en stilling som vicedirektør i elektronikproducenten Logitech, hvor han i perioden 2015 til 2019 har stået i spidsen for EMEA (Europe, Middle East & Africa).

Derudover har Kristian Teär også været COO hos den canadiske smartphone-pioneer BlackBerry og har ligeledes en fortid hos Sony

"Han har erfaring fra ledende internationale forbrugerelektronikfirmaer, han har solid operationel baggrund, og så er han en stærk og inspirerende leder. Jeg takker samtidig Henrik Clausen for hans indsats for Bang & Olufsen," siger Ole Andersen, bestyrelsesformand for B&O i meddelelsen.

Dårlige økonomiske resultater

Afskeden med Henrik Clausen kommer efter, at B&O har haft en periode med dårlige økonomiske resultateter.

I det seneste kvartalsregnskab oplevede virksomheden en tilbagegang i omsætning på 30 procent og et underskud på 106 millioner kroner.

Før Henrik Clausen kom til B&O var han som administrerende direktør for Telenor i Danmark med til at opbygge selskabets danske forretning.

Læs også:B&O bløder i seneste regnskab: Omsætning styrter med 30 procent samt trecifret millionunderskud

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S