Topchef stopper hos Bang & Olufsen: Tidligere Logitech- og Blackberry-chef tager over

Svenske Kristian Teär, der har en fortid hos Logitech, Blackberry og Sony, bliver ny topchef for B&O.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den tidligere Telenor-chef Henrik Clausensen stopper som topchef for Bang & Olufsen, og med omgående virkning tager svenske Kristian Teär over.

Det oplyser B&O i en selskabsmeddelelse.

Kristian Teär kommer fra en stilling som vicedirektør i elektronikproducenten Logitech, hvor han i perioden 2015 til 2019 har stået i spidsen for EMEA (Europe, Middle East & Africa).

Derudover har Kristian Teär også været COO hos den canadiske smartphone-pioneer BlackBerry og har ligeledes en fortid hos Sony

"Han har erfaring fra ledende internationale forbrugerelektronikfirmaer, han har solid operationel baggrund, og så er han en stærk og inspirerende leder. Jeg takker samtidig Henrik Clausen for hans indsats for Bang & Olufsen," siger Ole Andersen, bestyrelsesformand for B&O i meddelelsen.

Dårlige økonomiske resultater

Afskeden med Henrik Clausen kommer efter, at B&O har haft en periode med dårlige økonomiske resultateter.

I det seneste kvartalsregnskab oplevede virksomheden en tilbagegang i omsætning på 30 procent og et underskud på 106 millioner kroner.

Før Henrik Clausen kom til B&O var han som administrerende direktør for Telenor i Danmark med til at opbygge selskabets danske forretning.

Læs også:B&O bløder i seneste regnskab: Omsætning styrter med 30 procent samt trecifret millionunderskud

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    EXCHANGE Driftskonsulenter til Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S