Oracle investerer massivt i cloud-forretningen: Leder efter 2000 nye medarbejdere

Amerikanske Oracle er gået på jagt efter 2.000 nye medarbejdere. Det sker som et fremstød på cloud-markedet, hvor tech-giganten nu vil gøre indtog i flere lande og give Amazon og Microsoft konkurrence til stregen.

Artikel top billede

Oracles nye hovedkvarter i København. (Foto: © Photographer Paul Skovbakke / Photographer Paul Skovbakke Han)

Amerikanske Oracle skruer op for cloud-ambitionerne.

Selskabet melder ud, at der skal hyres 2.000 nye medarbejdere, som kan hjælpe med Oracles udbredelse af cloud-forretningen til flere lande.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Med den aggressive cloud-strategi vil Oracle stræbe efter at blive mere konkurrencedygtige i forhold til rivalerne Amazon Web Services og Microsoft Azure, skriver mediet.

Læs også: Dansker bliver topchef for Oracle i Japan: "Mine ledelsesevner kommer virkelig på prøve"

De 2.000 nye stillinger vil være hos Oracles udviklings-hubs i Seattle, i San Francisco, i Indien og ved nye datacentre, fortæller executive VP ved Oracle Cloud Infrastructure Unit, Don Johnson.

Ved årets afslutning planlægger selskabet at åbne op for 20 nye cloud-regioner, hvilket vil være områder, hvor selskabet i forvejen har datacentre, fremgår det.

På nuværende tidspunkt er Oracle tilstede i 16 regioner, hvor flere af dem er indtaget i løbet af det sidste år. Den nye cloud-udrulning vil være i Chile, Japan, Sydafrika, De Forenede Arabiske Emirater og flere steder i Asien samt Europa.

Oracle har nu 136.000 fuldtidsansatte, hvor 18.000 af dem arbejder med cloud services samt licenssupport.

Læs også: Styrelse annullerer kæmpe Oracle-udbud til 220 millioner kroner

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect