Telia dropper Huawei og vælger Ericsson til at drive 5G-netværk i Norge

Telia Norges landsdækkende 5G-netværk, der skal stå færdigt i 2023, bliver det udelukkende med udstyr fra den svenske netværksleverandør Ericsson. Hidtil har Telia i Norge haft samarbejde med Huawei.

Artikel top billede

(Foto: PR/ Kristian Brasen)

Telia Norge afbryder forbindelsen til kinesiske Huawei og satser i stedet på svenske Ericsson, når det kommer til udbyggelsen af teleselskabets 5G-netværk.

Det landsdækkende 5G-netværk i Norge, som skal være udrullet i 2023, bliver udelukkende med udstyr fra Ericsson, oplyser Telia Norge i en pressemeddelelse.

Det skriver det norske medie Dagens Næringsliv.

Dermed bliver der bremset op for samarbejdet med Huawei, der i dag står bag store dele af Telia Norges 4G-netværk.

Selvom USA i det seneste år har opfordret vestlige allierede til at boykotte Huawei, slår Telia Norges direktør fast, at det er selskabets egen beslutning.

"Jeg vil understrege, at det er os selv, der har valgt leverandøren. Et sådant vigtigt valg består af mange elementer, som vi har lagt til grund," lyder det fra Abraham Foss, direktør hos Telia Norge, til det norske medie.

Læs også: Til morgenmad med Huawei: Her er de tre vigtigste pointer, som jeg fik med fra mødet

Huawei dominerer 4G i Norge

Telia er Norges næststørste teleselskab, hvor Telenor har flest mobilabonnementer.

I Norge har Telenor og Telia ifølge det norske medie omkring 15.000 base-stationer, der er forbindelsesleddet mellem det trådløse og kablede netværk, som er koblet op selskabernes 4G-netværk.

Huawei står bag stort set alle base-stationerne, men må altså nu se til, mens Ericsson overtager en stor del af disse frem mod 2023, hvor Telia Norge udruller 5G-netværket.

I den norske by Elverum nord for Oslo i Norge, er indbyggerne i gang med at få adgang til det lynhurtige 5G-netværk.

Det sker i forbindelse med Skandinaviens største 5G-pilotforsøg, som Telenor i Norge står bag.

Det kan du læse mere om her: Telenor indvier Skandinaviens største 5G-pilotforsøg

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS