USA forbyder samhandel med yderligere otte kinesiske it-selskaber - se dem her

USA tilføjer yderligere otte kinesiske it-selskaber til den såkaldte ‘entity’-liste over selskaber, som amerikanske virksomheder ikke må handle med uden særskilt tilladelse. Blandt dem er nogle af verdens højest vurdere AI-startups.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske regering tilføjer yderligere otte kinisiske tech-selskaber til sin liste over selskaber, som amerikanske virksomheder kun må handle med, hvis de har fået særskilt tilladelse fra den amerikanske regering.

På listen står allerede Huawei og en andre kinesiske firmaer.

De otte nye selskaber på listen er:

- Yitu Technology.

- SenseTime.

- Megvii (der står bag Face++).

- Dahua Technology.

- Hikvision.

- iFlyTek.

- Meiya Technology.

- Yixin Technology.

Det gælder for alle de otte selskaber, at de beskæftiger sig med teknologier inden for enten overvågning og kunstig intelligens.

SenseTime bliver i dag således regnet for at være blandt verdens mest værdifulde AI-startups med en anslået værdi på mere end 7,5 milliarder dollar.

Selskabet har leveret software til blandt andet de smart-glasses, som anvendes af kinesisk politi.

Megvii (vurderet til fire milliarder dollar) og Yitu (vurderet til 2,4 milliarder dollar) udvikler produkter inden for ansigtsgenkendelse, mens Hikvision står bag en software-løsning, der via AI blandt andet kan anvendes til at identificere etniske grupper.

Ifølge Human Rights Watch står iFlyTek bag en løsningen inden for såkaldt voiceprint, der er blevet anvendt til at udvikle biometriske databaser til masseovervågning i Kina.

De otte selskaber kommer på entity-listen sammen med 20 andre kinesiske organisationer som led i et amerikansk modtræk mod Kinas behandling af etniske minoriteter og lignende.

I en meddelelse - som du finder i sin helhed her - siger handelsminister Wilbur Ross, at USA med blacklistiongen vil sikre, at amerikanske teknologier alene er med til at sikre en verden præget af frihed og frie virksomheder.

Det er et åbent spørgsmål, om blacklistingen får nogen effekt.

Flere af de pågældende kinesiske organisationer henter en brøkdel af deres omsætning uden for det kinesiske hjemmemarked.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S