USA forbyder samhandel med yderligere otte kinesiske it-selskaber - se dem her

USA tilføjer yderligere otte kinesiske it-selskaber til den såkaldte ‘entity’-liste over selskaber, som amerikanske virksomheder ikke må handle med uden særskilt tilladelse. Blandt dem er nogle af verdens højest vurdere AI-startups.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske regering tilføjer yderligere otte kinisiske tech-selskaber til sin liste over selskaber, som amerikanske virksomheder kun må handle med, hvis de har fået særskilt tilladelse fra den amerikanske regering.

På listen står allerede Huawei og en andre kinesiske firmaer.

De otte nye selskaber på listen er:

- Yitu Technology.

- SenseTime.

- Megvii (der står bag Face++).

- Dahua Technology.

- Hikvision.

- iFlyTek.

- Meiya Technology.

- Yixin Technology.

Det gælder for alle de otte selskaber, at de beskæftiger sig med teknologier inden for enten overvågning og kunstig intelligens.

SenseTime bliver i dag således regnet for at være blandt verdens mest værdifulde AI-startups med en anslået værdi på mere end 7,5 milliarder dollar.

Selskabet har leveret software til blandt andet de smart-glasses, som anvendes af kinesisk politi.

Megvii (vurderet til fire milliarder dollar) og Yitu (vurderet til 2,4 milliarder dollar) udvikler produkter inden for ansigtsgenkendelse, mens Hikvision står bag en software-løsning, der via AI blandt andet kan anvendes til at identificere etniske grupper.

Ifølge Human Rights Watch står iFlyTek bag en løsningen inden for såkaldt voiceprint, der er blevet anvendt til at udvikle biometriske databaser til masseovervågning i Kina.

De otte selskaber kommer på entity-listen sammen med 20 andre kinesiske organisationer som led i et amerikansk modtræk mod Kinas behandling af etniske minoriteter og lignende.

I en meddelelse - som du finder i sin helhed her - siger handelsminister Wilbur Ross, at USA med blacklistiongen vil sikre, at amerikanske teknologier alene er med til at sikre en verden præget af frihed og frie virksomheder.

Det er et åbent spørgsmål, om blacklistingen får nogen effekt.

Flere af de pågældende kinesiske organisationer henter en brøkdel af deres omsætning uden for det kinesiske hjemmemarked.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest