USA forbyder samhandel med yderligere otte kinesiske it-selskaber - se dem her

USA tilføjer yderligere otte kinesiske it-selskaber til den såkaldte ‘entity’-liste over selskaber, som amerikanske virksomheder ikke må handle med uden særskilt tilladelse. Blandt dem er nogle af verdens højest vurdere AI-startups.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske regering tilføjer yderligere otte kinisiske tech-selskaber til sin liste over selskaber, som amerikanske virksomheder kun må handle med, hvis de har fået særskilt tilladelse fra den amerikanske regering.

På listen står allerede Huawei og en andre kinesiske firmaer.

De otte nye selskaber på listen er:

- Yitu Technology.

- SenseTime.

- Megvii (der står bag Face++).

- Dahua Technology.

- Hikvision.

- iFlyTek.

- Meiya Technology.

- Yixin Technology.

Det gælder for alle de otte selskaber, at de beskæftiger sig med teknologier inden for enten overvågning og kunstig intelligens.

SenseTime bliver i dag således regnet for at være blandt verdens mest værdifulde AI-startups med en anslået værdi på mere end 7,5 milliarder dollar.

Selskabet har leveret software til blandt andet de smart-glasses, som anvendes af kinesisk politi.

Megvii (vurderet til fire milliarder dollar) og Yitu (vurderet til 2,4 milliarder dollar) udvikler produkter inden for ansigtsgenkendelse, mens Hikvision står bag en software-løsning, der via AI blandt andet kan anvendes til at identificere etniske grupper.

Ifølge Human Rights Watch står iFlyTek bag en løsningen inden for såkaldt voiceprint, der er blevet anvendt til at udvikle biometriske databaser til masseovervågning i Kina.

De otte selskaber kommer på entity-listen sammen med 20 andre kinesiske organisationer som led i et amerikansk modtræk mod Kinas behandling af etniske minoriteter og lignende.

I en meddelelse - som du finder i sin helhed her - siger handelsminister Wilbur Ross, at USA med blacklistiongen vil sikre, at amerikanske teknologier alene er med til at sikre en verden præget af frihed og frie virksomheder.

Det er et åbent spørgsmål, om blacklistingen får nogen effekt.

Flere af de pågældende kinesiske organisationer henter en brøkdel af deres omsætning uden for det kinesiske hjemmemarked.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job