Cybertruslen med dansk telesektor er meget høj: Forsvarsminister Trine Bramsen vil have øget samarbejde

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) vil have øget samarbejde mellem myndigheder og de danske teleselskaber om cybersikkerhed.

Artikel top billede

(Foto: Steen Brogaard / Steen Brogaard)

Cybertruslen er værre, end forsvarsminister Trine Bramsen (S) havde forestillet sig, inden hun tiltrådte, siger hun til Børsen.

Som forsvarsminister får man nemlig adgang til en række oplysninger, som almindelige mennesker ikke får adgang til.

Senere i dag udsender Center for Cybersikkerhed en ny trusselsvurdering over den danske telesektor, der er i ‘høj risiko’ for at blive lammet af et hackerangreb.

Trine Bramsen siger til avisen, at det efter hendes mening vil kræve øget samarbejde mellem myndigheder og erhvervsliv samt en adfærdsændring, hvis det skal blive muligt at dæmme op hackerne.

"Der har været en kultur for, at man ikke har sagt noget om, at man har været udsat for et cyberangreb. Man lod som om, at man var bedre end alle andre, og at der ikke var nogle huller. Vi bliver nødt til at skabe en ændring, hvor vi skal til at stole på hinanden. Det gavner alle, at man udveksler informationer virksomhederne imellem," siger hun til avisen.

Læs også:

Næsten halvdelen af de ansatte hos Forsvarets Efterretningstjeneste arbejder nu med it

Danmarks cyberhær er operativ: Danmark klar til at gennemføre militære cyberangreb

T-Branchen advarer mod forsvarets brug af cyberangreb: “cybervåben er ikke taktiske våben, men derimod masseødelæggelsesvåben”

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job