Dansk politi kan være på vej med flere hemmelige agenter på internettet

Regeringen vil give dansk politi grønt lys til at anvende såkaldte ‘net-agenter,’ der skal operere i hemmelighed på internettet.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Regeringen er på vej med et lovforslag, der skal give dansk politi grønt lys til i stort omfang at anvende såkaldte ‘net-agenter.’

Det er politi-folk, der i al hemmelighed og incognito skal operere på internettet, hvor de eksempelvis aktivt og under dække skal kunne kommunikere med mistænkte gerningsmænd på internettet.

Det fremgår af regeringens sikkerheds-udspil, der blev præsenteret i slutningen af sidste uge.

I udspillet påpeger regeringen, at internettet har “medført en række nye udfordringer for politiet, når det kommer til efterforskning af visse former for kriminalitet, hvor internettet bruges som bindeled mellem kriminelle.”

Ifølge regeringens planer skal de hemmelige politi-agenter operere i sager, der vedrører våben, bomber, narko, børnepornografi og hæleri, der alle er områder, hvor internettet anvendes i stor stil kommunikation mellem kriminelle.

Politiet anvender i dag i begrænset omfang allerede hemmelige politi-agenter på internettet.

Men ifølge loven må politi-agenter alene sættes i gang i sager med en strafferamme på seks års fængsel eller mere.

Det betyder, at de kun kan slippes løs i sager, der omhandler alvorlig kriminalitet.

Du finder hele udspillet her: Tryghed og sikkerhed i det offentlige rum.

Læs også:

Politiet opruster massivt på it-sikkerhedsfronten: Opretter helt ny it-sikkerhedsafdeling - søger sin første CISO nogensinde

Nej, politiet bruger ikke ansigtsgenkendelse til identifikation: Men Rigspolitiet er ved at undersøge muligheden

15.000 bilister slipper for klip i kørekortet på grund af hul i Rigspolitiets it-system

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S