Dansk politi kan være på vej med flere hemmelige agenter på internettet

Regeringen vil give dansk politi grønt lys til at anvende såkaldte ‘net-agenter,’ der skal operere i hemmelighed på internettet.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Regeringen er på vej med et lovforslag, der skal give dansk politi grønt lys til i stort omfang at anvende såkaldte ‘net-agenter.’

Det er politi-folk, der i al hemmelighed og incognito skal operere på internettet, hvor de eksempelvis aktivt og under dække skal kunne kommunikere med mistænkte gerningsmænd på internettet.

Det fremgår af regeringens sikkerheds-udspil, der blev præsenteret i slutningen af sidste uge.

I udspillet påpeger regeringen, at internettet har “medført en række nye udfordringer for politiet, når det kommer til efterforskning af visse former for kriminalitet, hvor internettet bruges som bindeled mellem kriminelle.”

Ifølge regeringens planer skal de hemmelige politi-agenter operere i sager, der vedrører våben, bomber, narko, børnepornografi og hæleri, der alle er områder, hvor internettet anvendes i stor stil kommunikation mellem kriminelle.

Politiet anvender i dag i begrænset omfang allerede hemmelige politi-agenter på internettet.

Men ifølge loven må politi-agenter alene sættes i gang i sager med en strafferamme på seks års fængsel eller mere.

Det betyder, at de kun kan slippes løs i sager, der omhandler alvorlig kriminalitet.

Du finder hele udspillet her: Tryghed og sikkerhed i det offentlige rum.

Læs også:

Politiet opruster massivt på it-sikkerhedsfronten: Opretter helt ny it-sikkerhedsafdeling - søger sin første CISO nogensinde

Nej, politiet bruger ikke ansigtsgenkendelse til identifikation: Men Rigspolitiet er ved at undersøge muligheden

15.000 bilister slipper for klip i kørekortet på grund af hul i Rigspolitiets it-system

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job