Tyskland åbner for Huawei som 5G-leverandør

Tyskland vil ikke udelukke kinesiske Huawei som 5G-leverandør trods pres fra USA.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Computerworld.dk)

Den tyske regering åbner igen for kinesiske Huawei som mulig leverandør af udstyr til det kommende 5G-netværk, skriver tyske Handelsblatt.

Avisen har gennemgået et udkast til et nyt regelsæt til sikkerhedskrav til tysk infrastruktur, som ventes offentliggjort i løbet af de kommende dage.

Ifølge avisen er en særlig klausul blevet fjernet, som ellers var planlagt til at skulle for Huaweis adgang til tysk 5G-infrastruktur.

Ifølge Handelsblatt har flere branche-eksperter peget på, at en udelukkelse af Huawei - der er blandt verdens teknologisk førende på området - både vil kunne forsinke og fordyre 5G-udrulningen i Tyskland.

Den tyske regering ønsker desuden lige konkurrence på området.

Kilder siger til Handelsblatt, at kansler Angela Merkel frygter, at en udelukkelse af Huawei vil føre til uønsket ballade med Kina.

“Tysklands tilgang [til 5G-netværk, red] har aldrig inkluderet en klausul, der ville udelukke et enkelt selskab,” siger en talsmand til Reuters.

Ifølge avisen er den tyske opposition uenig i beslutningen. Her er man fortsat bekymret over risikoen for, at Huawei udnytter 5G-udstyr til at spionere på den kinesiske regerings vegne.

Læs også:

5G-master tændes nu i fem tyske storbyer - og mange flere på vej: Her kan du nu downloade en film til din smartphone på få sekunder

Huawei er klar med eget styresystem - men det er ikke på det ønskede stadie

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Digitaliseringsstyrelsen

Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

Københavnsområdet

Købstædernes Forsikring

DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics