Kapitalfond overtager kendt it-sikkerhedsfirma: Lægger 26 milliarder kroner på bordet for selskabet

Den britiske it-sikkerhedsvirksomhed står til at blive solgt til kapitalfonden Thoma Bravo i en handel, der har en samlet værdi på 26 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Kapitalfonden Thoma Bravo er ved at opkøbe den britiske it-sikkerhedsgigant Sophos i en handel til samlet værdi på 3,9 milliarder dollar, hvilket svarer til cirka 26 milliarder danske kroner.

Det oplyser Sophos i pressemeddelelse

Thoma Bravo tilbyder Sophos aktionærer 7,40 dollar per aktie, hvilket er 37 procent over den værdi, som selskabets aktier blev handlet til fredag.

Læs også: Her er de førende antivirus-løsninger og firewalls på markedet - og de nye spillere, der udfordrer dem

Vigtig milepæl

Sophos oplyser i pressemeddelelsen, at selskabets bestyrelse anbefaler aktionærerne at takke ja til tilbuddet.

”I dag markerer vi en spændende milepæl i Sophos rejse,” lyder det fra Sohpos administrerende diretør Kris Hagerman i pressemeddelelsen.

”Vi vil fortsætte med at eksekvere vores differentierede og yderst effektive strategi, og vi ser dette tilbud som et bevis på de fremskridt og den position i branchen, som Sophos har opnået,” lyder det desuden fra Kris Hagerman.

Opkøber stribevis af it-firmaer

Thoma Bravo investerer primært i it og it-sikkerhed, og selskabet har gennem årene opkøbt mere end 200 it-virksomheder med en samlet værdi på over 50 milliarder dollar.

Så sent som sidste år købet selskabet sig ind i it-sikkerhedsfirmaet McAffee. Her har Thoma Bravo dog ikke aktiemajoriteten.

Selskabet har tidligere også opkøbt storage- og backupselskabet Barracuda Networks for 1,6 milliarder dollar i november 2017 og selskabet Imperva, der specialiseret i at forebygge DDOS-angreb, blev i januar 2019 opkøbt for 2,1 milliarder dollar.

Læs også: Windows-patch kan få computere med installeret antivirus-software fra Sophos, Avast og McAfee til at crashe

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Jyske Bank

    Softwareudvikler - .NET/Cloud

    Midtjylland

    KMD A/S

    Business analyst

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S