Kapitalfond overtager kendt it-sikkerhedsfirma: Lægger 26 milliarder kroner på bordet for selskabet

Den britiske it-sikkerhedsvirksomhed står til at blive solgt til kapitalfonden Thoma Bravo i en handel, der har en samlet værdi på 26 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Kapitalfonden Thoma Bravo er ved at opkøbe den britiske it-sikkerhedsgigant Sophos i en handel til samlet værdi på 3,9 milliarder dollar, hvilket svarer til cirka 26 milliarder danske kroner.

Det oplyser Sophos i pressemeddelelse

Thoma Bravo tilbyder Sophos aktionærer 7,40 dollar per aktie, hvilket er 37 procent over den værdi, som selskabets aktier blev handlet til fredag.

Læs også: Her er de førende antivirus-løsninger og firewalls på markedet - og de nye spillere, der udfordrer dem

Vigtig milepæl

Sophos oplyser i pressemeddelelsen, at selskabets bestyrelse anbefaler aktionærerne at takke ja til tilbuddet.

”I dag markerer vi en spændende milepæl i Sophos rejse,” lyder det fra Sohpos administrerende diretør Kris Hagerman i pressemeddelelsen.

”Vi vil fortsætte med at eksekvere vores differentierede og yderst effektive strategi, og vi ser dette tilbud som et bevis på de fremskridt og den position i branchen, som Sophos har opnået,” lyder det desuden fra Kris Hagerman.

Opkøber stribevis af it-firmaer

Thoma Bravo investerer primært i it og it-sikkerhed, og selskabet har gennem årene opkøbt mere end 200 it-virksomheder med en samlet værdi på over 50 milliarder dollar.

Så sent som sidste år købet selskabet sig ind i it-sikkerhedsfirmaet McAffee. Her har Thoma Bravo dog ikke aktiemajoriteten.

Selskabet har tidligere også opkøbt storage- og backupselskabet Barracuda Networks for 1,6 milliarder dollar i november 2017 og selskabet Imperva, der specialiseret i at forebygge DDOS-angreb, blev i januar 2019 opkøbt for 2,1 milliarder dollar.

Læs også: Windows-patch kan få computere med installeret antivirus-software fra Sophos, Avast og McAfee til at crashe

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Københavnsområdet

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Statens IT

Sikkerhedsarkitekt til Statens It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job