Kapitalfond overtager kendt it-sikkerhedsfirma: Lægger 26 milliarder kroner på bordet for selskabet

Den britiske it-sikkerhedsvirksomhed står til at blive solgt til kapitalfonden Thoma Bravo i en handel, der har en samlet værdi på 26 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Kapitalfonden Thoma Bravo er ved at opkøbe den britiske it-sikkerhedsgigant Sophos i en handel til samlet værdi på 3,9 milliarder dollar, hvilket svarer til cirka 26 milliarder danske kroner.

Det oplyser Sophos i pressemeddelelse

Thoma Bravo tilbyder Sophos aktionærer 7,40 dollar per aktie, hvilket er 37 procent over den værdi, som selskabets aktier blev handlet til fredag.

Læs også: Her er de førende antivirus-løsninger og firewalls på markedet - og de nye spillere, der udfordrer dem

Vigtig milepæl

Sophos oplyser i pressemeddelelsen, at selskabets bestyrelse anbefaler aktionærerne at takke ja til tilbuddet.

”I dag markerer vi en spændende milepæl i Sophos rejse,” lyder det fra Sohpos administrerende diretør Kris Hagerman i pressemeddelelsen.

”Vi vil fortsætte med at eksekvere vores differentierede og yderst effektive strategi, og vi ser dette tilbud som et bevis på de fremskridt og den position i branchen, som Sophos har opnået,” lyder det desuden fra Kris Hagerman.

Opkøber stribevis af it-firmaer

Thoma Bravo investerer primært i it og it-sikkerhed, og selskabet har gennem årene opkøbt mere end 200 it-virksomheder med en samlet værdi på over 50 milliarder dollar.

Så sent som sidste år købet selskabet sig ind i it-sikkerhedsfirmaet McAffee. Her har Thoma Bravo dog ikke aktiemajoriteten.

Selskabet har tidligere også opkøbt storage- og backupselskabet Barracuda Networks for 1,6 milliarder dollar i november 2017 og selskabet Imperva, der specialiseret i at forebygge DDOS-angreb, blev i januar 2019 opkøbt for 2,1 milliarder dollar.

Læs også: Windows-patch kan få computere med installeret antivirus-software fra Sophos, Avast og McAfee til at crashe

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos