Huaweis telefonsalg og omsætning vokser eksplosivt - siger selskabet

Både telefonsalg og omsætning stiger eksplosivt for Huawei, meddeler det kinesiske selskab.

Artikel top billede

Huawei har trods blacklisting i USA kronede dage med massiv fremgang.

I hvert fald meddeler selskabet, at selskabets omsætning i årets første tre kvartaler er steget med 24,4 procent i forhold til den tilsvarende periode i fjor.

Det betyder, at Huawei i årets første ni måneder i alt har omsat for 610,8 milliarder yuan, hvilket svarer til omkring 600 milliarder kroner, lyder det.

Huawei oplyser ikke, hvordan situationen ser ud i de enkelte kvartaler.

Selskabet meddeler, at det i perioden har solgt godt 185 millioner smartphones. Det er 26 procent flere end i den tilsvarende periode et år tidligere.

Huawei har i det seneste års tid for alvor været i ilden i Vesten, hvor en række lande har beskyldt selskabet for at være i lommen på den kinesiske regering.

Det har udløst bekymringer om, at Huawei - der er verdens største leverandør af udstyr til 5G-netværk - vil kunne udnytte sit 5G-udstyr til at spionere på Kinas vegne.

I USA er Huawei blevet sat på den såkaldte entity-liste, som betyder, at amerikanske virksomheder kun må handle med Huawei med særlig tilladelse.

Huawei meddeler imidlertid, at selskabets levering af 5G-udstyr er kommet op i fart.

“Huawei til indtil videre underskrevet mere end 60 kommercielle 5G-kontrakter med førende, globale carriers og leveret mer eend 400.000 5G Massive MIMO antenne-enheder,” meddeler selskabet.

Du finder hele meddelelsen fra Huawei her: Huawei Announces Q3 2019 Business Results

Læs også:

Huawei stormer frem: Her er verdens største smartphone-producenter lige nu - Apple åndes i nakken af endnu en kinesisk producent

Midt i spionage-rygter og mediestorm: Computerworld besøger Huawei i Kina - tag med på besøg hos det måske mest omstridte tech-firma lige nu

Ericsson skal overtage drift af TDC's netværk om allerede to uger: Huawei færdig som hovedleverandør et år før kontraktudløb

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S