Huaweis telefonsalg og omsætning vokser eksplosivt - siger selskabet

Både telefonsalg og omsætning stiger eksplosivt for Huawei, meddeler det kinesiske selskab.

Artikel top billede

Huawei har trods blacklisting i USA kronede dage med massiv fremgang.

I hvert fald meddeler selskabet, at selskabets omsætning i årets første tre kvartaler er steget med 24,4 procent i forhold til den tilsvarende periode i fjor.

Det betyder, at Huawei i årets første ni måneder i alt har omsat for 610,8 milliarder yuan, hvilket svarer til omkring 600 milliarder kroner, lyder det.

Huawei oplyser ikke, hvordan situationen ser ud i de enkelte kvartaler.

Selskabet meddeler, at det i perioden har solgt godt 185 millioner smartphones. Det er 26 procent flere end i den tilsvarende periode et år tidligere.

Huawei har i det seneste års tid for alvor været i ilden i Vesten, hvor en række lande har beskyldt selskabet for at være i lommen på den kinesiske regering.

Det har udløst bekymringer om, at Huawei - der er verdens største leverandør af udstyr til 5G-netværk - vil kunne udnytte sit 5G-udstyr til at spionere på Kinas vegne.

I USA er Huawei blevet sat på den såkaldte entity-liste, som betyder, at amerikanske virksomheder kun må handle med Huawei med særlig tilladelse.

Huawei meddeler imidlertid, at selskabets levering af 5G-udstyr er kommet op i fart.

“Huawei til indtil videre underskrevet mere end 60 kommercielle 5G-kontrakter med førende, globale carriers og leveret mer eend 400.000 5G Massive MIMO antenne-enheder,” meddeler selskabet.

Du finder hele meddelelsen fra Huawei her: Huawei Announces Q3 2019 Business Results

Læs også:

Huawei stormer frem: Her er verdens største smartphone-producenter lige nu - Apple åndes i nakken af endnu en kinesisk producent

Midt i spionage-rygter og mediestorm: Computerworld besøger Huawei i Kina - tag med på besøg hos det måske mest omstridte tech-firma lige nu

Ericsson skal overtage drift af TDC's netværk om allerede to uger: Huawei færdig som hovedleverandør et år før kontraktudløb

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S