Vestager skruer bissen på: Tvinger amerikansk chipgigant til øjeblikkeligt at ændre adfærd

EU-Kommissionen med Margrethe Vestager i spidsen har netop beordret den amerikanske chipgigant Broadcom til at ændre aftaler med seks europæiske storkunder.

Artikel top billede

(Foto: Jennifer Jacquemart)

Konkurrencekommisær Margrethe Vestager har onsdag beordet den amerikanske chipgigant Broadcom til at ændre aftaler med seks kunder.

Foranstaltningerne skal forhindre "seriøs og uerstattelig skade på konkurrencen, der følger af Broadcoms adfærd."

Det annoncerede EU-kommissionen onsdag.

Tilbage i juni 2019 igangsatte EU-kommissionen en dybdegående 'antitrust'-undersøgelse af selskabet for at undersøge om Broadcom misbruger sin dominerende markedsposition.

Som led i undersøgelsen pålægges Broadcom nu en række foranstaltninger, der skal overholdes over de næste tre år. Og de skal være implementeret hos selskabet inden for 30 dage, fremgår det af afgørelsen.

Indtil videre har aftalerne mundet ud i, at kunderne kun måtte handle med Broadcom og derved udelukke konkurrende selskaber.

"Vi ser stærke indikationer for, at Broadcom, verdens førende leverandør af chipset til TV-bokse og modems, er involveret i konkurrencebegrænsende praksis," skriver Margrethe Vestager i afgørelsen, der fortsætter:

"Vi kan ikke lade dette ske, ellers vil europæiske kunder og forbrugere få højere priser og færre valg samt mindre innovation. Derfor har vi beordret Broadcom til øjeblikket at ændre adfærd."

Det er første gang i 18 år at EU-kommisionen tager denne forordning i brug.

Broadcom har mulighed for at appelere onsdagens afgørelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job