Facebook udruller nye musik-funktioner i Danmark: Se dem her

Facebook lancerer en nye musik-funktioner i seks europæiske lande, herunder Danmark. Nu kan du udtrykke dig selv via en lip sync-tjeneste.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Facebook udruller en række nye musik-funktioner, der har været undervejs i godt et år.

De nye funktioner, der vil integreres i Facebook-platformen og på Instagram, lanceres i dag 17. oktober i seks europæiske lande.

"Vi har arbejdet med musik-partnere verden over for at kunne forbinde folk og hjælpe dem med at udtrykke sig selv gennem musik på tværs af alle Facebook-familiens apps," skriver det sociale medie i en nyhed.

Nu bliver det muligt for brugerne at lave personlige videoer med musik fra "et bredt katalog af internationale og lokale sange," der kan deles på de sociale medier.

Læs også: Facebook løfter sløret for sin egen kryptovaluta: Her er valutaen, der skal gøre Facebook til kæmpespiller på finansområdet

Derudover bliver det også muligt for brugerne i de seks lande at tilføje en sang til billeder og videoer, der lægges op i 'story'-funktionen.

Facebook vil også byde på en karaoke-lignende funktion, hvor brugeren kan udtrykke sig selv ved at "synge" via Lip Sync Live-funktionen. Dette sker via Facebook-live funktionen, hvor optagelserne deles live.

Som del af de nye musik-funktioner vil det også blive muligt at fastgøre en enkelt sang i toppen af ens Facebook-profil.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS