Facebook udruller nye musik-funktioner i Danmark: Se dem her

Facebook lancerer en nye musik-funktioner i seks europæiske lande, herunder Danmark. Nu kan du udtrykke dig selv via en lip sync-tjeneste.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Facebook udruller en række nye musik-funktioner, der har været undervejs i godt et år.

De nye funktioner, der vil integreres i Facebook-platformen og på Instagram, lanceres i dag 17. oktober i seks europæiske lande.

"Vi har arbejdet med musik-partnere verden over for at kunne forbinde folk og hjælpe dem med at udtrykke sig selv gennem musik på tværs af alle Facebook-familiens apps," skriver det sociale medie i en nyhed.

Nu bliver det muligt for brugerne at lave personlige videoer med musik fra "et bredt katalog af internationale og lokale sange," der kan deles på de sociale medier.

Læs også: Facebook løfter sløret for sin egen kryptovaluta: Her er valutaen, der skal gøre Facebook til kæmpespiller på finansområdet

Derudover bliver det også muligt for brugerne i de seks lande at tilføje en sang til billeder og videoer, der lægges op i 'story'-funktionen.

Facebook vil også byde på en karaoke-lignende funktion, hvor brugeren kan udtrykke sig selv ved at "synge" via Lip Sync Live-funktionen. Dette sker via Facebook-live funktionen, hvor optagelserne deles live.

Som del af de nye musik-funktioner vil det også blive muligt at fastgøre en enkelt sang i toppen af ens Facebook-profil.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS