Artikel top billede

Klaus Holse, administerende direktør i SimCorp siden 2013. Pr-foto.

SimCorp første danske it-selskab i C25: Placeringen gør en stor forskel for firmaet på flere områder, siger Klaus Holse - se hvordan her

Interview: For et år siden blev SimCorp den første danske it-virksomhed til at tilslutte sig det fine selskab i C25-indekset på Københavns fondbørs. Og det har gjort en stor forskel, siger topchef Klaus Holse. Se hvordan her.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvad det har betydet for SimCorp at være med i C25
  • Hvor meget selskabet er værd i dag
  • Hvordan det har påvirket medarbejderne
  • Hvilke ændringer har C25-medlemsskabet medført
599
3 min
Interview: 18. juni 2018 var dagen, hvor SimCorp gjorde sin indtræden i den fornemme loge bestående af landets største og mest handlede virksomheder.

Simcorp blev således det første og eneste it-selskab til at blive optaget i C25-indekset på Københavns fondsbørs.

Lidt over et år efter gør selskabets topchef Klaus Holse nu status på betydningen af medlemsskabet.

Og det har betydet flere ting for selskabet, der leverer software til banker, pensionskasser, forsikringsselskaber og kapitalforvaltere.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for