Aula kritiseres for at tvinge forældre til at acceptere indsamling af deres børns data

Skal man som forældrer anvende Aula kræver det, at man accepterer, at systemet indsamler personfølsomme oplysninger om børnene.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Hvis man som forældre i den danske folkeskole skal anvende det nye Aula-system, kræver det, at man accepterer, at systemet indsamler personfølsomme data om ens børn - eksempelvis om helbred, religion og lignende.

Og det er er et problem, skriver Kristeligt Dagblad som anfører, at Aula ‘tager børns data som gidsel.’

Det skyldes ikke mindst, at forældrene reelt ikke har mulighed for at sige nej, da Aula skal anvendes til blandt andet udveksling af oplysninger om lektier og andre ting.

“Som forælder mener jeg ikke, det er i orden. De oplysninger om kost, sundhed og religion, der sigtes til, har skolen sandsynligvis også fået før, så det er måske ikke i sig selv banebrydende,” siger Sandra Gram-Hansen, adjunkt ved institut for kommunikation og psykologi på Aalborg Universitet og formand for skolebestyrelsen på Vester Hassing Skoe til avisen.

Kombit fortalte for en uge siden til Computerworld, at der efter selskabets opfattelse ikke er nogen grund til bekymring over Aulas håndtering af personfølsomme data.

Det kan du læse mere om her: Sådan skal du beskytte dine børns følsomme data i Aula: "Et af de første store systemer herhjemme, hvor GDPR er tænkt ind i al funktionalitet fra grunden"

Læs også:

Aula får elendige anmeldelser få uger før lancering: "Ufatteligt fyldt med fejl. Dem, der har udviklet den, burde skamme sig"

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S